KimNereli.net

Semir Aslanyürek

Semir Aslanyürek Kimdir?

Gerçek adı: Semir Aslanyürek
Doğum Tarihi: 15/08/1956 (64 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Medeni Hali: Evli (Emel Samsam ile)
Burç: Aslan
Meslek: Öğretim Görevlisi Senarist Yazar Yönetmen
Doğum yeri: Antakya Hatay

Semir Aslanyürek Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Senarist ve yönetmen olan Semir Aslanyürek, 15 Ağustos 1956 tarihinde Antakya’da doğmuştur. Aslen Hatay, Antakya’lıdır. İlk ve ortaokul eğitimini Antakya’da tamamlamıştır. Daha sonra Ankara Üniversitesi’ni kazanmıştır. Dil ve Tarihi Coğrafya Fakültesi’ne başlamış ancak siyasal olaylardan dolayı tamamlayamadan bırakmak durumunda kalmıştır. Daha sonra Şam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine devam etmiştir. Şam’da eğitimini tamamlarken yaptığı bir heykeltraşı Sovyetler Kültür Merkezine hediye ederek burs kazanmıştır. Henüz hazırlık sınıfındayken heykel eğitimi yerine sinema eğitimini tercih ederek kararını değiştirmiştir.

1980 yılından 1986 yılına kadar  Moskova Devlet Sinema Enstitüsü Film Yönetimi Fakültesi’nde, Moskova’da adını duyurmuş film yönetmenlerinden eğitim almıştır. Oyunculuk,Sinema ve Televizyon bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Moskova’da “Master of FineArts” derecesini almıştır ve 1986 yılının sonlarına doğru Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’de siyasi olaylardan dolayı iki ay boyunca tutuklu kalmış. Daha sonra bir süre geçimini taş yontarak sağlamıştır.

Semir Aslanyürek, 1993 yılında tekrar Moskova’ya giderek ilk uzun metrajlı ‘Vagon’ isimli filmini çekmiş, ancak Türkiye’de gösterime girmemiştir. Ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan, Semir Aslanyürek Vagon filminden sonra Şellale, Lal, Eve Giden Yol ve 7 Avlu isimli diğer uzun metrajlı filmlerini de çekmiştir.

Semir Aslanyürek, Doçent ve Profesör ünvanınıda almıştır. Kendi yazdığı ve bir çoğunu filmleştirdiği bir çok senaryosu vardır. Aynı zamanda yazmış olduğu kitaplar vardır bunlar: Bir Dağ Düğünü, Rüya Gibi,Senaryo Kuramı isimli kitaplarıdır. Yönetmen bir çok başarıya imza atmıştır ve ödüller kazanmıştır. Evli ve görüntü yönetmenliği yapan Yusuf, oyunculuk yapan Emir isminde iki oğlu vardır.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Semir Aslanyürek
Gerçek adı: Semir Aslanyürek
Doğum Tarihi: 15/08/1956 (64 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Medeni Hali: Evli (Emel Samsam ile)
Burç: Aslan
Meslek: Öğretim Görevlisi Senarist Yazar Yönetmen
Doğum yeri: Antakya Hatay
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

494.613 kez okundu

2.

Azad Yılmaz

483.983 kez okundu

3.

Beren Saat

423.139 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

393.743 kez okundu

5.

Tarık Akan

310.314 kez okundu

6.

Tarkan

258.477 kez okundu

7.

Volkan Demirel

239.777 kez okundu

8.

Emre Mor

215.073 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

214.037 kez okundu

10.

Ersay Üner

211.368 kez okundu