Şaziye Erdoğan

Şaziye Erdoğan hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? halter kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1992 yılının Şubat ayında Ankara’da dünyaya gelen Milli haltercimiz Şaziye Erdoğan ‘ın boyu 1.53 cm, kilosu 48, burcu ise Balık’tır.

Geçmişten günümüze bir çok başarıya sahip olan Erdoğan daha önce 2009 Avrupa Gençler şampiyonu ve 2010 Avrupa 3. lüğü yaşamıştır. Landskrona, İsveç’te düzenlenmiş olan 2009 Avrupa Gençler Halter Şampiyonası kapsamında 4 Avrupa Gençler rekoru kırarak şampiyon olmayı başarmıştır. Ayrıca 2018 Tarragona Akdeniz Oyunlarında 2 altın ve Bakü 2017 İslami Dayanışma Oyunlarında 1 gümüş madalya kazanmıştır.

Başarılarına her geçen sene yenisini ekleyen genç sporcumuz 2019 yılında Tayland’ın Pattaya şehrinde 87 ülkeden 606 sporcunun katılımı ile düzenlenmiş olan Dünya Şampiyonası’nda yer aldı. 45 kiloda mücadele eden haltercimiz, koparmada 77 kilo ile Altın Madalya, silkmede 92 kilo ile Gümüş Madalya toplamda ise 169 kiloluk derecesi ile altın madalya kazanarak şampiyon oldu.

Tayland’da Türk bayrağımızı gururla dalgalandırmış ve İstiklal Marşımızı tüm dünyaya dinletmiş bunu haklı gururunu yaşamıştır. Gelecek yıllarda daha nice madalyalar ve şampiyonluklar kazanacağının da sözünü vermiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz