Saygı Öztürk

0

Saygı Öztürk Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Peki aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kariyeri, gazetecilik hayatı, kısaca biyografi bilgileri.

1955 yılında dünyaya gelen Gazeteci, araştırmacı ve yazar Saygı Öztürk 13 çocuklu bir ailenin 12. çocuğu olarak Yozgat Sarıkaya İlçesi Akbucak Köyü’nde doğmuştur. Gerçek mesleği öğretmenlik olan usta yazar, 16 sene gibi uzun bir süre Hürriyet Gazetesi’nde çalışmıştır. Gazetecilik kariyerine yerel bir gazete olan Yerköy ile adım atmıştır. Bu dönemde Hürriyet Haber Ajansı muhabiri olarak görev almıştır. Hürriyet gazetesi Ankara Bürosu’nda 1 Haziran 1978 yılında göreve başlayıp, aralıksız 1994 senesine kadar aynı gazetede Eğitim ve Güvenlik Haberleri Sorumlusu olarak çalışmıştır.

Ardından Sabah, Star, Gözcü, Hürriyet gruplarında çalışmış ve günümüzde Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Saadet Öztürk ile evli olan Öztürk’ün, bu evliliğinden Esim ve Emre isimlerinde iki evladı vardır.

Kıbrıs’ta yaşanan katliamda eşini ve çocuklarını küvette öldürülmüş olarak bulan Binbaşı Nihat İlhan ile 40 yılın ardından yapmış olduğu röportaj ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından röportaj dalında yılın gazetecisi seçilmiştir.

Saygı Öztürk kitapları;

Ordu ve Devlet Sırlarına Baskın
Hayalet İmam
Menzil
Bugüne kadar Belgelerle Ergenekon
Devletin Derinliklerinde
Tamam Reis
Madalyalı Mahkum
Aynadaki Reis
Kırmızı Klasör
Şemdinlide Olay Var
Sınır Ötesi Savaşın Kurmay Günlüğü
Kırcı
Apo Olayının Perde Arkası
İsmet Paşanın Kürt Raporu
33 Kurşun
Ölüm Kuyuları
Taşeron Mesih
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Son Babalar
Kod Adı Mürted
MGK Dünü ve Bugünü ile Milli Güvenlik Kurulu
Balyoz’da Kumpas.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz