Sanem Öge

Sanem Öge Pekdemir hakkında merak edilen oyunculuk kariyeri. Peki kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? eğitimi, oynadığı sinema ve diziler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri

25 Kasım 1977 yılında İstanbul’da doğan güzel oyuncu, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünü mezunudr. Kadir Has Üniversitesinde oyunculuk eğitimi için yüksek lisans yapmış ve Şahika Tekand yönetiminde Stüdyo Oyuncuları Oyunculuk Stüdyosunda oyunculuk eğitimi almıştır.

Bir süre İngiltere’de yaşayan Öge burada lunapark da çalışmıştır. Türkiye’ye dönünce, asıl tutkusu olan oyunculuktan önce İstanbul-net.com sitesinin sanat sayfası muhabirliğini yapmıştır. Sonrasında Radikal gazetesi yaşam servisi muhabirliği de yapmıştır. Alfa Yayınları, Everest Yayınları, Can Yayınları gibi yayın evlerinde editörlük ve çevirmenlik gibi işler de yapan Sanem Öge birçok yayın için röportajlar, yazılar yazmıştır. Uzun süre yaptığı oyunculuk dışı işleri, asıl mesleği olan oyunculuk ile birlikte yürütmüş nitekim başarılı da olmuştur.


Profesyonel oyunculuk hayatına Stüdyo Oyuncuları bünyesinde başlayan Sanem Öge, “Ve Diğer Şeyler Topluluğu”, “Tiyatro Oyunevi”, “İstanbul Devlet Tiyatrosu” gibi tiyatrolarda önemli rollerde yer almıştır. Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden olan Şahika Tekand, Mahir Günşiray, Müge Gürman, Yeşim Özsoy Gülan, Özen Yula çalıştığı tiyatro yönetmenleri arasında yer almaktadır.

Sanem Öge Tiyatro ve Sinema alanlarında gösterdiği performanslarla birçok ödülün sahibi olmuştur. Çalıştığı tiyatro gurupları ile yurt içi ve yurt dışı festivallerde de yer almıştır.

Tiyatro Oyunları;

“Unutulan”, “Enayi”,”Ten Rengi”, “Tesir”, “Aşk & Faşizm”, “Çehov Makinesi”, “Leonce ile Lena”, “Aksak İstanbul Hikayeleri”, “Beş Kısa Oyun”, “Sesler”, “Yüzyılın Aşkı”, “Playback”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz