Şahin Albayrak

Prof. Dr. Şahin Albayrak, İlköğretim ve Ortaokul eğitimini doğup büyüdüğü ve aslen memleketi olan Tunceli‘de tamamlamıştır. 1979 senesinde ise Almanya’ya yerleşmiş ve üniversite eğitimine Almanya’da devam etmiştir.

Almanya, Berlin Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve İletişim Fakültesi’ni Almanya’daki en yüksek not olan 1. ile tamamlamıştır. Doktorasını da 0,7 notla tamamlama başarını göstermiştir.

1995 senesinde bu yana öğretim üyeliği yapan Şahin Albayrak, henüz 35 yaşında iken profesör olmayı başarmıştır.

2000’li senelerde Berlin Üniversitesinde en fazla araştırma yapan iki profesör’den birisi’dir.  Ord. Prof. Dr. Şahin Albayrak, 2003’te Berlin Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve İletişim Araştırma Bölümü Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Federal Bilim ve Teknoloji Araştırma Bakanlığında danışmanlık yapmış ve Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

2018 yılında Almanya’da sürücüsüz otomobillerin kullanacağı ilk akıllı yol’u inşa edecek olan ekibin Prof. Dr. Albayrak ve ekibi olduğu açıklanmıştır. Albayrak ve ekibi’nin Almanya’nın Berlin’deki Protokol Bulvarı’nı sürücüsüz araçlar için dijital yola dönüştüreceği belirtilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz