Sadettin Hülagü

0

Sadettin Hülagüesmi Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü. 2022 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak görev almıştır. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitim, hayatı ve biyografi bilgileri.

Sadettin Hülagü Kimdir?

Sadettin Hülagü eski Koceli Üniversitesi Rektörü’dür. Günümüzde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne yerine Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk atanmıştır.

Sadettin Hülagü Nereli?

Sadettin Hülagü aslen Erzurum doğumludur.

Erzurum Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Hava Uzay Tababeti ve Uçuş Doktorluğu kursunu tamamlayan Hülagü, Uçuş Doktorluğu ve Paraşüt uzmanlığı almıştır. GATA Ankara İç Hastalıkları A.B. Dalı’nda İç Hastalıkları uzmanlığı eğitimi alarak mezun olmuştur.

1990 ve 1992 yılları arasında GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Gastroenteroloji yan dal uzmanlığından mezun olan Prof. Dr. Sadettin Hülagü, ilk defa Çift Balonlu Enteroskopi uygulamasını başlatan isim olmuştur.
Sadettin Hulagu1
1996 senesinde Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Başkanlığı’na atanmış, Gastroenteroloji Bilim Dalı’nı kurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Oklahoma eyaleti Baptist Medical Center – Intergris Liver Unitte Karaciğer transplantasyonu ve terapotik endoskopi üzerine eğitim almıştır.

Türkiye’de ilk kez Çift Balonlu Enteroskopi uygulamasını başlatarak eğitimler vermiştir. İtalya’da Modena Üniversitesi’nde Kolonjioskop konusunda Prof. Dr. Rita ile birlikte çalışmalar yapan Prof. Dr. Sadettin Hülagü bu konuda Türkiye’de ilk kez SpyGlas kolonjioskop ile karaciğer, safra yolları ve pankreasın endoskopi görüntülenmesi ve tedavisini gerçekleştiren isimdir.

2014 ve 2022 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Rektörü olarak çalışmalarda bulunmuştur. Günümüzde ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’dır.

Sadettin Hülagü Kaç Yaşında?

Sadettin Hülagü Sadettin Hülagü 65 yaşındadır. Doğum tarihi 3 Şubat 1959, burcu ise kova.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde Körfez ilçesindeki evinin yıkılması sonucu kızı ile 8 saat göçük altında kalmıştır. Enkazdan yaralı halde çıkarılmış, sonrasında tedavisinin ardından bölgedeki prefabrik yerlerde doktor olarak görev yapmıştır. 18 Kasım 2014 tarihinde Marmara Depremi’nde binalarının yüzde 40’ı yıkılan, kalanları ise hasar gören, 12 personelin hayatını kaybettiği Kocaeli Üniversitesi’ne Rektör olarak atanmıştır.

Sadece şahsi twitter hesabı kulunmakta, instagram ve faceook hesabı yoktur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz