Sabri Demir

Sabri Demir, siyaset ve bürokrasi dünyasının yakından tanıdığı, uzun yıllardır devletin çeşitli kademelerinde görev alan başarılı isimlerinden birisidir. Hakkında ise genellikle aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kariyeri, medeni durumu, konuşabildiği diller gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sabri Demir Hayatı ve Kariyeri

Balkan kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1972 yılında Makedonya Üsküp’te doğan Sabri Demir, Bosna Hersek Sarajevo’da eğitim gördü.

Eğitim aldığı süreçte savaşın başlaması sonucunda birlikte eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Sabri Demir, bu dönemde Suriye’nin başkenti Şam’da 2 yıl ikamet etti. Arapça eğitimi aldığı bu sürede Arapçasını ilerletti.

2009 yılında Başbakanlık Basın ve halkla ilişkiler müşavirliğine atandı. Daha sonra 2013 yılında Başbakanlık Müşavirliğine atanan Demir, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Balkanlardan sorumlu danışmanı olarak görevini sürdürdü. Demir, Recep Tayyip Erdoğan’ın Balkanlardaki tüm çalışmalarında aktif olarak yer aldı.
Demir, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden sonra 22 Ekim 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Danışmanı olarak atandı.

2020 Ağustos ayında Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan başarılı bürokrat evli ve 2 çocuk babasıdır. Çok iyi derecede Boşnakça, Makedonca, Arnavutça, iyi derecede Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre S. Demir, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı’na atanan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır. Kendisi Boşnakça, Makedonca, Arnavutça’nın yanı sıra iyi derecede Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz