Ruşen Çakır

Ruşen Çakır Galatasaray Lisesini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünü kazanmış ancak bu üniversitedeki eğitimini bırakmış ve gazetecilik mesleğine yönelmiştir.

1985 senesinde Nokta Dergisi ile mesleğe adım atan Ruşen Çakır Tempo, Cumhuriyet, Milliyet, CNN Türk, NTV, Vatan ve Habertürk bünyesinde gazetecilik yapmıştır. 2015 yılından bu yana medyascope tv’nin kurucu yayın yönetmeni ve yazarı olarak çalışmalarını sürdürmekte, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Geçmişten günümüze hem yurtiçinde, hemde yurt dışında bir çok konferansa katıldı. Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümünde Çağdaş İslami Siyasi Düşünce ve Türkiye, Buffalo New York Devlet Üniversitesi’nde ise İslam, Demokrasi ve Sivil Toplum dersleri vermiştir.

Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaraylılar Derneği üyesidir.

Lise döneminde özellikle sol görüşe sahip yazarları takip etmiş ve okumuştur. Etkilendiği yazarlardan dolayı Liseli Dev-Genç ile sol siyasi harekete katılmıştır.

1981 ve 1982 yılları arasında Metris ve Hasdal Cezavinde tutukluluk yaşamıştır. 1997 senesinde Yazar Müge İplikçi ile evlenmiş, bu evliliğinden Ali Deniz isminde bir evladı vardır.

Gazeteci, yazar Ruşen Çakır baba tarafından aslen Artvin Hopa’lıdır. Burcu Kova’dır.

Babası Ali Hikmet Çakır, annesi ise Nimet Hanım’dır. 4 kardeşi vardır. Ailesi Ruşen Çakır 4 yaşında iken Hopa’dan İstanbul’a göç etmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz