Rüçhan Keçeci

Rüçhan Keçeci geçmişten günümüze Ulusal ve Uluslararası ödüller kazanan sanatçımızdır. Hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, sergileri gibi bir çok sorunu cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1972 yılında dünyaya gelen Rüçhan Keçeci, Malatya doğumludur. Doğup büyüdüğü memleketi Malatya’da İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini tamamlamış ardından 1991 senesinde, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi bölümüne girmiştir. 1995 yılında ise Grafik Anasanat Dalından mezun olmuştur. 1999 senesinde İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-iş Eğitimi alanında Yüksek Lisans yapmıştır.

1995 ve 2001 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak, bir çok il ve okullarda Resim öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2001 ve 2004 Fırat Üniversitesi Bingöl Meslek Yüksek Okulunda öğretim görevlisi, 2004 yılında Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-iş Eğitiminde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Günümüzde halen aktif olarak aynı bölümde, Anabilim Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Bugüne kadar, Ulusal ve Uluslararası ödüller alan başarılı sanatçının birçok belgeselleri, kısa filmleri yer almaktadır. Eserleri, sanatı ve hayatı uluslararası dergilerde makale olarak yayımlanmakta, yine aynı konu Yüksek Lisans Tez konusu olarak çalışılmaktadır.

Metal atık malzemelerden heykel yapma fikri öncesinde bir süre klasik heykel malzemelerinden yola çıkarak eserlerini oluşturmuştur. Bu anlayış, modern olarak tanımlanan resim anlayışını benimseyen ressamların ilk dönem resim-üslup anlayışına benzetilebilir.

Rüçhan Keçeci ödülleri;

Ekim 2016 Expo 2016 Antalya “Art Of Metal En İyi Tasarım Ödülü”, Antalya
Ekim 2017 TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması “Rüçhan KEÇECİ sanatı ve hayatı belgeseli, üçüncülük ödülü”
Şubat 2018 “ Duyulmayan Çığlık Hocalı Uluslararası Resim-Heykel yarışması, Heykel birincilik ödülü”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz