Rıza Türmen

Rıza Türmen hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? mesleği, siyaset kariyeri, eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1941 yılının Haziran ayında İstanbul’da dünyaya gelen Rıza Mahmut Türmen’in annesi Zerrin Hanım, babasının ismi ise Rıza Bey’dir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, Kanada Montreal Mcgill Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ise Yüksek Lisans yapmıştır. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Doktora’sını tamamlamıştır.

Eğitim hayatının ardından Dışişleri Bakanlığı’nda Singapur, İsviçre ve Avrupa Konseyi nezdinde Büyükelçi olarak görev yapmıştır. 1998 senesinde Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıçlığına seçilmiş 10 sene bu görevi devam ettirmiştir.

Bir dönem Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Rıza Mahmut Türmen, 2009 yılında, Türkiye Barolar Birliği tarafından Yılın Hukukçusu seçilmiştir.


Diğer ödülleri;

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti – (Basın Özgürlüğü)
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Üstün Hizmet)
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (2010 yılı Cumhuriyet ödülü)

Çok iyi derecede İngilizce bilmekte, bunun yanı sıra iyi düzeyde ise Fransızca diline hakim olan Rıza Türmen evli ve bir çocuk babasıdır. Ülkemizin Uluslararası Hukuk alanındaki en yetkin uzman isimlerinden birisidir.

12 Haziran 2011 Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 1. bölge 2. sıra adayı olmuş ve Milletvekili seçilmiştir. Eski AİHM Yargıcı, 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesidir. Günümüzde T24 Bağımsız İnternet Gazetesi bünyesinde yazılar yazmaya devam etmektedir. Güçsüzlerin gücü: Türkiye’de insan hakları isimli bir kitabın altına imzasını atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz