Rıfat Ababay

Rıfat Ababay hakkında merak edilen soruların cevapları. Uzun yıllar gazetecilik mesleğini büyük bir başarı ile sürdürmüş, Türkiye’nin önde gelen gazeteci isimleri arasında yer almaktadır. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Rıfat Ababay Kimdir? Aslen Nereli?

2018 yılında Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden istifa eden Ababay, 1957 yılının Temmuz ayında Balıkesir’de dünyaya gelmiştir. Ataları Bosna Hersek’ten gelmiş, aslen Boşnak kökenlidir.

Gazetecilik mesleği ile 1979 yılında tanışmış, 1994 senesine kadar Gelişim Yayınları, Aktüel Yayıncılık, Sabah ve Hürriyet gibi kurumlarda çalışmıştır. İstifa ettiği Posta Gazeteci kurucu ekibine ise 1994 senesinde dahil olmuştur.

Genel yayın yönetmenliği yaptığı dönemlerde uzun yıllar boyunca bir çok rekora imza atmış isimdir. Posta gazetesini en çok okunan ve satan gazeteleri arasına sokmayı başarmıştır. Ülkemizde kesintisiz ve aralıksız olarak aynı gazete bünyesinde en uzun süre genel yayın yönetmenliği yapan isimdir. 22 sene (Ağustos 1996 – Temmuz 2018) Abdi İpekçi ve Ertuğrul Özkök’ten daha fazla bir süre bu görevi üstlenmiş, Posta Gazetesinin Türkiye Satış rekorları Rıfat Ababay’ın döneminde kırılmıştır.

Hatta o dönemde promosyonsuz olarak (tabak çanak vermeden, ansiklopedi dağıtmadan) etrafa bedava gazete saçmadan ve abone yapmadan bayiden bir çok kez net 1 Milyon 100 bin adet Posta satılmıştır. Aralıksız olarak 9 yıl boyunca (bayi satış rakamları ile) Türkiye’nin en çok satan Gazetesi Posta olmuştur. O süre içerisinde Genel Yayın Yönetmeni hep Rıfat Ababay olmuştur. 2018 yılının Temmuz ayından itibaren özgür iradesi ile meslekten uzaklaşmış, kendi deyimi ile çooook yoğun çalışılmış bir 40 yılın yorgunluğunu atmaya karar vermiştir. İlerleyen dönemler için kendisine gazeteciliğe dönmesi için teklifler yapılmakta, ancak kendisinin ve gelen projelerin tekliflerine henüz nasıl bir cevap vereceği merak konusudur.

Ayrıca yeni dönemde istifasının ardından, Acun Ilıcalı ile görüşebileceği ve Yetenek Sizsiniz yarışmasının kadrosuna dahil olabileceği bir çok gazete ve sitede haber olarak yer almıştır.

Usta Gazeteci evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz