Resul Tosun

0

Resul Tosun hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, siyaset kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılında dünyaya gelmiş aslen Tokat, Artova İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ise master çalışmalarını tamamlamıştır.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra gazeteci ve yazar olarak ta tanınan Resul Tosun, bir çok televizyon programında ise gündemi yorumlayarak canlı yayınlara katılmıştır. Ayrıca Star Gazetesi bünyesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

22. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Tokat Milletvekili olarak mecliste çalışmalar gerçekleştiren Resul Tosun evlidir ve üç evladı vardır.

Siyaset, gazeteci ve yazar kimliklerinin yanı sıra bir çok dergi, gazete ve vakıf bünyesinde çalışmalar yaptı.

Kısaca Yörünge Dergisi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenilği, Yeni Şafak Gazetesi yazar ve yöneticiliği, Adım Holding ve Telif Hakları Ajansı kurucu üyesi, Tokat Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi, Birlik Vakfı Dış İlişkiler Enstitüsü kurucu üyesi, Sanatçılar Derneği üyesi, Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Resul Tosun kitapları;

2009 yılında yayınlanmış olan Ne Süleyman’a Esiriz, Ne Selim’in Kuluyuz! isminde bir kitabın altına imzasını atmıştır. Kitaptan kısa bir kesit, Türk siyaseti maalesef amaca ulaşmak için gayri ahlaki de olsa her yolun mubah görülmesi felsefesiyle icra edilen bir siyaset.
Merkezdeki siyasetçiler bu felsefeyi icrada mahirdirler. Anlarsınız, nefret edersiniz. Taşradakiler ise çoğu kez bu işi ellerine yüzlerine bulaştırırlar. Görürsünüz, tiksinirsiniz.

Taşrada siyaset yaptım. Kasaba politikacısı olmamaya gayret ettim. Adam kayırmak, partizanlık, parti içi ayak oyunları ve seçmen dalkavukluğundan mümkün mertebe uzak durmaya çalıştım. Şahıslar ve kurumlar benim için ölçü değildir, olmadı. Benim ölçüm, inandığım değerler ve ilkelerdir. Tabii ki ben de insanım ve hatadan masun değilim. Ölçüyü kaçırmış olabilirim.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz