Reşat Çiğiltepe

0

Reşat Çiğiltepe 1. Dünya Savaşı’nda gerçekleştirdiği üstün kahramanlıkları ile bilinen Türk asker’dir. Peki kimdir? kaç yaşında ve nasıl öldü? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1879 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Reşat Çiğiltepe büyük taarruz sırasında Çiğiltepe’yi söz verdiği saatte alamaması nedeni ile 27 Ağustos 1922 tarihinde 43 yaşında iken intihar ederek yaşımına son vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’e Çiğlitepe’yi yarım saat içerisinde alacağı diyerek söz vermiş ancak sözünü gerçekleştiremeyince hayata veda etmiştir. Yarbay rütbesi ile 1. ve 2. İnönü ve Sakarya muharebelerine katılmıştır.

Reşat Çiğiltepe Katıldığı savaşları, ölümü;

Babası ünlü yazar ve devlet adamı Ziya Paşa’dır. Askerlik mesleğine genç yaşlardan itibaren merak sarmış, Harp Okulu’na katılmış ve 1896 yılında mezun olarak Osmanlı Ordusu’na katılmıştır. Balkan Savaşları, Trablusgarp ve Yanya Savunması gibi pek çok önemli cephede savaşmış, Askeri Mahkeme üyeliği yapmış bir isimdir. I. Dünya Savaşı başlayınca Çanakkale Cephesi’nde görev yapmaya başlayan Reşat Çiğiltepe, bu cephe de gösterdiği kahramanlıklar ile askerlerin gözünde efsane olmuştur. Çanakkale Cephesinden sonra 17. Alay Komutanı olarak Muş’da Rus İşgalcilere karşı da görev almıştır. Ardından 53. Tümen Komutanlığına getirilmiş,

Suriye Cephesi’nde çarpıştığı sırada İngilizlere esir düşmüş, 1918 ve 1919 tarihlerinde bir sene esir olarak yaşamıştır. Esaretin ardından Kurtuluş Savaşı’na katılmış 21. Tümen Komutanı olarak, Yarbay Rütbesi ile İnönü ve Sakarya Muharebelerinde savaşmıştır. En son 57. Tümen komutanı olarak Çiğiltepe’de görev almıştır. Büyük Taarruz’un en kritik mücadelesinin yaşandığı bu mevkide askerlerini komuta etmiş, Mustafa Kemal Atatürk‘e tepeyi yarım saat içinde alacağının sözünü vermiştir. Ancak Yunan Başkomutan Nikolaos Trikupis’in başarılı direnişi ile karşılaşmış, yarım saat’te tepeyi alamamıştır. Her ne kadar tepeyi 1.5 saat gibi kısa bir sürede almayı başarmış olsa da yarım saate alacağım sözünü tutamadığı gerekçesi ile intihar etmiştir.

Savaşlarda üstün cesareti ve taktik bilgileri ile dönemin en önemli komutanlarından olan Reşat Çiğiltepe, yurt içi ve yurtdışından verilmiş olan pek çok madalyanın sahibidir. Ayrıca İstiklal Madalyası ‘da bulunan Çiğiltepe Onuru ve Vatanı Uğruna Canını Feda etmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz