Raşit Bağzıbağlı

Raşit Bağzıbağlı tasarımları ile hem dünya da hemde Türkiye’de ses getirmeye devam ediyor. Hakkında ise merak edilen nereli? kaç yaşında? doğum yeri ve diğer sorular medya ve magazin dünyasında sıkça merak edilmektedir.

Raşit Bağzıbağlı 1985 yılında İngiltere Londra’da dünyaya gelmiştir. Henüz 12 yaşında iken tasarımcı olmaya karar vermiş, Londra’da almış olduğu eğitimin ardından 21 yaşında iken ilk koleksiyonunu hazırlamıştır. Bağzıbağlı Kumaş Mağazalarını dedesi 1957 yılında kurmuştur. Baba tarafından aslen Kıbrıs‘lıdır.

Babası ise moda dünyasının ünlü tasarımcısı Derviş Bağzıbağlı’dır. Evlerinin alt katında depolarının olduğunu, kendilerinin ise üst katta oturduğunu, kumaşların arasında büyüdüğünü belirtmiştir. Kıbrıs’ta kim özel bir gün yapsa mutlaka kumaşlarını onlardan alır, elbise diktirirdi. Zamanla bu prestij bir iş haline gelmeye başlamış ve hatta havaalanında Bağzıbağlı poşetleri ile gezmenin artık havalı bir hal aldığını aktarmıştır. Annesi, babası ve kardeşi ile birlikte 1995 yılında İstanbul’a taşınmışlardır. Dedesi orada kalıp işlerini devam ettirmiştir. Anneannesinin ise Londra’da yaşadığını ve önemli bir tekstil firmasında baş terzi olarak çalıştığını aktaran ünlü modacı, 1999 yılında babası ile amcasının ayrıldığını, ardından babasının ismi ile mağazalaştıklarını belirtmiştir.

Raşit Bağzıbağlı Tasarım ve moda kariyeri çalışma hayatı;

2007 senesinde ise Couture tasarımcısı olarak kariyerinin ilk basamaklarını tırmanmaya başlamıştır. 2010 yılında Türkiye’de yılın en genç tasarımcısı ödülünün sahibi olmuştur. Aynı sene New York’ta düzenlenmiş olan Face of Fashion yarışmasında, en iyi umut veren genç tasarımcı ödülünün sahibi olmuş, 2013 senesinde ise memleketi Kıbrıs’ın Polis üniformalarını tasarlamış, kurumsal kimlik logo ve amblemlerini hazırlayan isim olmuştur.

2014 ve 2015 Elidor Miss Turkey finalistlerin kostümlerini hazırlamış, 2014 senesinde FTV Ödüllerinde yılın moda tasarımcısı ödülünü almıştır.


2015’ten bu yana İstanbul Moda haftasında koleksiyonlarını sergileyen Raşit Bağzıbağlı, Türk televizyon dünyası tarafından ise 2016 yılında Fox Tv’de jüri olarak yer aldığı Gardırop Savaşları isimli moda programı ile tanınmıştır. 2 sezon boyunca 220 bölüm ekran severlere moda tüyolarını, taktiklerini vermiştir. 2017 senesinde Couture ve RASHID’in yanına gelinlik koleksiyonunu eklemiştir.

Bugüne kadar çalıştığı ünlü isimler;

Yurt dışından Yolanthe Cabau, Petra Nemcova, Victoria Secret modeli Doutzen Kroes ve dünyaca ünlü isim Paris Hilton’u giydirmiştir. Türkiye’de ise Tülin Şahin, Demet Şener, Tuba Büyüküstün, Fahriye Evcen, Amine Gülse, Dilan Çiçek Deniz ve Bergüzar Korel gibi ünlü isimlerle çalışmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz