Rana Sanyal

Rana Sanyal aslen nereli? kimdir? çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Babası Namık Kemal Nomak, annesi ise Semra Güngör Nomak’tır. Baba tarafından aslen İzmir’lidir. Maalesef doğum tarihi, doğum yeri ve yaşı ile ilgili bilgilere ulaşılamamıştır. 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Prof. Dr. Rana Nomak Sanyal günümüzde Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle geliştirmiş olduğu kanser ilacı için Sağlık Bakanlığından aldığı izin ile ilacı insanlar üzerinde deneyebileceği açıklanmıştır. Bir çok kanser türü ile mücadele edebilecek olan ilacın, farklı hücre tiplerini hedefleyen moleküllere sahip olduğu açıklanmıştır. İlaçtan yavaş ve stabil bir etki hedeflendiği belirtilmektedir.

Prof. Dr. Rana Sanyal Ülkemizin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ödüle layık görülmüştür. Ayrıca Garanti Bankası’nın Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğinde 12. kez düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda, RS Research kuruculuğundan ötürü Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi ödülünü almıştır.

Türkiye’nin ilk Marie Curie’si olarak tanınmaktadır. Sürekli proje yazıp, kaynak yaratmaya çalışan Prof. Dr. Sanyal Avrupa Birliği’nin Marie Curie fonları vardır. Ben Türkiye’nin ilk Marie Curiesiyim, o fonu ilk ben aldım demiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz