Ramiz

1982 doğumlu Rap dünyasının ünlü isimlerinden Ramiz aslen Bulgaristan doğumludur. Ailesi ile birlikte 1989 senesinde Türkiye’ye göç etmiş ve İstanbul’a taşınmıştır.

Rap çalışmalarına ilk olarak 1994 senesinde yabancı şarkıların sözlerini değiştirerek amatör olarak adım atmış, 1996 senesinde ise kendi beat’lerini yapmaya başlamıştır.

Evinde amatör sistemde kayıt yapmaya başlayan Ramiz, 1994 yılında ise Lise döneminde okul harçlıklarından biriktirdiği paralar ile stüdyoya girmiş ve 4 parçalık Üçlü İttifak adlı demosunu hazırlamıştır. 1998 yılında Sözlü Taarruz isimli grubu Cabbar ile birlikte kurmuştur.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olan Ramiz Bayraktar mezun olduğu sene Almanya’ya gitmiş ve 4 ay burada kalarak bir çok düet ve rapçi’ye prodüktörlük yapmış, konserler vermiştir. 2005 yılında ise tekrar İstanbul’a dönmüş İstanbul Geceleri isimli albüme imzasını atmıştır. Özellikle 2008 yılında 50 Cent’in vermiş olduğu destek ile şarkılarını Türkiye’de paylaşması onun için bir dönüm noktası olmuştur.

Televizyon ekranlarındada Var Mısın Yok Musun?, Güldür Güldür, Esra Erol, Arkadaşım Hoşgeldin gibi programların jingle çalışmalarına imzasını atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz