Pınar Abay

Pınar Abay hakkında merak edilen aslen nereli? evli mi? kaç yaşında? eğitimi gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hollanda merkezli ING Bank’ın Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay 1977 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olmuş ardından McKinsey & Company’de bankacılık sektörü danışmanı olarak ilk iş deneyimini gerçekleştirmiştir. Harvard Business School’da MBA derecesi almıştır.

İlk iş deneyiminin ardından aynı şirketin New York ve San Francisco ofislerinde çalışmış, 11 Ekim 2011 tarihinde ING Bank Genel müdürü olmuştur. 2019 yılı sonunda ise ING Grubu’na Global İcra Kurulu Üyesi olarak atanmıştır, bankadaki görevinden 1 Ocak 2020 itibarıyla ayrılacağı belirtilmiştir. Ataması Avrupa Merkez Bankası tarafından onaylanmıştır. İcra Kurulu’ndaki yeni görevi kapsamında Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ülkelerinden (Pazar Liderleri Bölgesi) sorumlu olacaktır.

2011 yılında iken henüz 34 yaşında en genç banka genel müdürü olarak tanınan Abay evlidir ve bu evliliğinden bir kızı, birde oğlu vardır.

Baba tarafından aslen Kayseri’li olan Pınar Abay İlköğretim eğitimini Çankaya İlkokulunda okumuştur. Lisenin ardından üniversite sınavında 40. olmuş ve Bilkent Üniversitesini burslu olarak kazanmayı başarmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz