Pervin Chakar

Pervin Chakar son dönemde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ziyaret sonrası gündem olmuştur. Hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Pervin Chakar Kimdir?

Pervin Chakar opera sanatçısı, müzisyen, Kür Diva olarak anılmaktadır. Kürt asıllı opera sanatçısı Türkiye ve İtalya’da opera eğitimi almıştır. Günümüz itibariyle yaşantısını Almanya’da sürdürmekte, bir çok opera evinde sahne almakta kariyerini sürdürmektedir.

Günümüze kadar bir çok Uluslararası yarışmalarda ödülün sahibi olmuştur.

Pervin Chakar Nereli?

Pervin Chakar aslen Mardin Derik’lidir. 5 çocuklu bir ailenin üyesi olan Chakar’ın babası öğretmenlik yapmış, bu nedenle İlköğretim eğitimini Ordu Fatsa’da bir köyde okumuştur.

Müzik kariyerine ise Diyarbakır Bismil’de başlamış, 14 yaşında Bismil Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleşen yarışmada 1. olmuştur.

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde eğitim görmüştür. Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı (2003) mezunudur.
Pervin Chakar5 jpg

Pervin Chakar Kaç Yaşında?

Pervin Chakar 42 yaşındadır. Doğum tarihi 19 Haziran 1981, burcu ise ikizler’dir.

Başarılı Opera Sanatçısı, Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri almıştır. Opera hayatının en önemli dönüm noktası ise Ancona Opera Akademisi’ne girmesi ile gerçekleşmiştir. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalışma fırsatı yakalamıştır.

2007 senesinde Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan üstün derece ile diploma almıştır.

Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli’nin masterclass çalışmalarında yer almıştır. 2005 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak sahne almıştır. Yine 2005 senesinde Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yer almıştır.

2006 yılında İtalya’da ilk performansını Werther Operası’nda Sophie rolünde Milano’daki Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirmiştir. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda Madame Herz rolünde ve 2007 yılında Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosevkavalier’de Marianne/Duenna rollerinde sahne almıştır.

2023 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel‘in ziyareti sonrasında uzun süre gündem olmuştur.

Resmi instagram hesabı @pervin.chakar, resmi twitter hesabı ise @PervinChakar ‘dır.
Pervin Chakar6 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz