Pekcan Türkeş

Usta oyuncu Pekcan Türkeş geçmişten günümüze bir çok oyunun yazarlığını, yönetmenliğini üstlenmiş ayrıca dizi ve sinema filmlerinde rol almıştır.

1949 yılında aslen Mardin’de dünyaya gelen Pekcan Türkeş, özellikle Olacak O Kadar Tv’de Yusuf Yusuf Usta tiplemesi ile tanınmıştır.

Dormen Tiyatrosu dahil bir çok tiyatro bünyesinde rol almıştır. Ayrıca Himalayalardaki Kervan (Roman), The Stories of Nasreddin Hodja, (İngilizce Hikaye) Tiyatro Oyunları : Uçan Daire, Bataklık, Hasankeyfin Feryadı, Kralın Diş Ağrısı, Ergenekon Destanı, Çizmeli Kedi, Üç Arkadaş, Dağlar Kızı Reyhan, Karıncanın Rüyası, Eskici ve Kaşağı, Dünyanın En Güzel Aşk Hikâyeleri (Antoloji), Deniz Hikayeleri gibi eserlere imzasını atmıştır.

Uzun seneler Turkish Daily News Gazetesinde Sultan’s Dining Table isimli köşesinde, yemek kültürü, turizm ve Court Room – Legal Advice for Foreigners adlı kendi köşesinde ise yabancıların hukuki sorunlarını ilgilendiren makaleler yazmıştır. Yeni Gün gazetesinde ise Seyyah-Gezgin isimli köşede haftalık seyahat yazıları yazmıştır.

Sanatçı kimliğinin yanı sıra Avukat olarak çalışma hayatını sürdüren Pekcan Türkeş, TGRT ekranlarında yayınlanmış olan Ailemin Avukatı isimli programı hazırlamış ve sunmuştur.

Bugüne kadar Olacak O Kadar, Mahallenin Muhtarları, Süper Baba, Hangimiz Eşek, Kurtlar Sofrası, Tatlı Hayat, Sırlar Dünyası, Gizli Dünyalar, Yarım Elma, Yabancı Damat, Çemberimde Gül Oya, Zeynep, Kördüğüm, Akasya Durağı, Aman Annem Görmesin, Memur Muzaffer, Sıkı Dostlar, Tarlabaşı Angels, Deli Saraylı, Alemin Kıralı, Hayat Sana Güzel, Sen Değilim, Karadayı, Oğlum Bak Git, İki Dünya Arasında, Günce, Gülcemal, Avanak Dedektör, Aşk Yeniden, Düğün Dernek 2, Oldu mu Şimdi ve Yola Geldik gibi sinema ve dizilerde rol almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz