Paulo Coelho

Türkiye özellikle yazmış olduğu Simyacı adlı kitabın yazarı olarak tanınan Paulo Coelho 1947 yılında Brezilya Rio de Janeiro’da dünyaya gelmiştir. Yazarlık öncesinde şarkı sözü yazarı olarak uzun süre yazmış ardından kitap yazarlığı ile tüm dünyaya ismini duyurmayı başarmıştır. Burcu Başak’tır.

San Ignacio’da ilköğretim eğitimine başlayan Coelho ilk ödülünü bir şiir yarışmasında okulda iken kazanmıştır. İlk kitabı ise 1987 yılında yazmış olduğu The Pilgrimage isimli kitabıdır. Bu kitabında Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya Santiago de Compostela kentinde tamamlamış olduğu hac yolculuğunu okur severler ile paylaşmıştır.

Bir yıl sonra yazmış olduğu Simyacı kitabı ise Paulo Coelho’nun en başarılı kitabı olarak kayıtlara geçmiştir. Toplam 42 ülkede yayınlanmı ve 26 farklı dile çeviri yapılarak okur severlere sunulmuştur. Bu kitabı sayesinde Latin Amerika’lı Gabriel Garcia Marquez’den sonra en çok okunan yazar olmuştur.

Simyacı kitabı Yaşayan bir yazara ait en çok tercüme edilen kitap olarak Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

Yazarlığının yanı sıra karısı ile birlikte Paulo Coelho Enstitüsünde ülkesinde bulanan yoksul çocuklar ve yaşlılar için yapmış olduğu çalışmalar ilede sıkça gündeme gelmiş, 2002 yılında Brazilian Academy of Letters’a üye kabul edilmiştir.

1979 yılındaki İslami Devrim’den sonra İran’a fikir alışverişi için davet edilen ilk Müslüman olmayan yazardır.

Ailesi bir dönem Paulo Coelho’yu akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesi ile üç kez akıl hastanesinde göndermiştir. Günümüzde Unesco’nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapan Coelho Latin Amerika kökenli yazardır.

Paulo Coelho kitaplar, Simyacı, Frases, On Bir Dakika, Brida, Veronika ölmek İstiyor, Beşinci Dağ, Hac, ışığın Savaşçısının Elkitabı, Zahir, Aldatmak, Elif, Manuscript Found in Accra, Şeytan ve Genç Kadın, Piedra Irmağı’nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Portobello Cadısı, Casus, The Winner Stands Alone, Like the Flowing River, The Valkyries, The Supreme Gift, The Way of the Bow, Der Weg des Bogens, L’espionne, A orillas del rio Piedra me sente’y llore, Las valkirias, Essential Words, Als een rivier, De spion, Freedom Day Planner 2018.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz