Parviz Abdullayev

0

Parviz Abdullayev hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, spor kariyeri, geçmişi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1986 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Parviz Abdullayev aslen Azerbaycan asıllıdır. Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi bölümü’nden 2007 yılında mezun olmuştur. Ülkesinden en fazla sevilen sporcular arasında gösterilen Abdullayev ayrıca ülkenin en ünlü sporcularından birisidir.

Henüz 12 yaşında iken Kung Fu sporu ile ilgilenmeye başlayan başarılı sporcu, ardından Kick Boks ile kariyerini sürdürme kararı almıştır. Günümüze kadar toplam 55 müsabaka’ya çıkmış ve 49’unu kazanmış, sadece 6 kez mağlup olmuştur. Kazandığı karşılaşmaların 26’ında nakavt etmiştir.


Profesyonel Azerbaycan kickboksörü, profesyonel kickboksta tam 6 kez Dünya Şampiyonu olmuş, Azerbaycan Spor Ustası’nı onurlandırmıştır. 2010 yılında Azerbaycan’da yılın ilk 10 sporcusundan biri ilan edilmiş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından spordaki başarısından dolayı yeni bir daire ile ödüllendirilmiştir.

2011 yılından bu yana, “Cobra” kickboks kulübüne liderlik ettiği belirtilen başarılı sporcu, 2013 yılından bu yana ise Olağanüstü Haller Bakanlığı Spor Sağlıklı Merkezin’e katkılarını sürdürmektedir. Gabala Spor Kulübü’nü temsil etmektedir.

Evli ve 2 oğlu vardır, oğlu Yusif’i de boks sporu üzerine yetiştirdiği belirtilmektedir.

Cobra Perviz lakabı ile tanınan Azerbaycanlı ünlü boksör ülkemizde ise Survivor yarışması ile adından söz ettirmiştir. Acun Ilıcalı tarafından hazırlanıp sunulan, Survivor 2020 Ünlüler takımında yer almaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz