Özkan Karaca

Özkan Karaca hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? mesleki kariyeri gibi soruların cevapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1977 yılında aslen Malatya’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Güngören İlköğretim Okulu, Güngören Ortaokulu ve Zeytinburnu Cevizlibağ Tekstil Teknik Meslek Lisesinde eğitim görmüştür. Lise eğitiminin ardından, Kanal 7 televizyon kuruluşunda aktüel kameramanlığı yaparak iş hayatına atılmıştır. Askerlik görevinin ardından yine burada çalışmış daha sonra iş değişikliği yapmıştır. Kameraman asistanlığı yapmış, kameraman olarak prodüksiyon çalışmalarında yer almış o süreç içerisinde de yazı dilini ve edebiyatını geliştirmiştir.

Henüz 18 yaşında iken ilk makalesi Karadeniz Gözde isimli yerel bir gazetede köşe yazarlığı neticesinde yayınlanmıştır.

Özkan Karaca Eserleri;

Aynalar, İki Kanat Yayınları, İstanbul (2007)
Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar, MSN Yayıncılık, İstanbul (2016)
Kanlı Şarap, Küflü Ekmek: Sömürgecilik, MSN Yayıncılık, İstanbul (2016)
Kurban & Dinlerde, Mitolojilerde, Savaşlarda: Kurban, MSN Yayıncılık, İstanbul (2017)

Şiir ve makaleleri Aktüel, Ay Vakti, Çorum 2000, Fikir Yolu, Güllük, Hece, Hicran, İlkadım, İslami Edebiyat, Kara Kalem, Kumru, Küskün Akasya, Maki, Mavera, Sarı Çiğdem, Şiir Merdiveni ve Yüz Akı dergilerinde yayınlanmıştır.

2007 yılında İki Kanat Yayınları’nı kuran Özkan Karaca ayrıca farklı dönem ve tarihlerde mobilya alım satım, market, lokanta ve beyaz eşya gibi işletmeler ile iş hayatını da sürdürmüştür.

Özkan Karaca geçmişten günümüze İHH, Can Suyu ve Yardımeli gibi sivil toplum kuruluşlarının yurt dışı temaslarında yer almıştır. Yardım ve hizmet faaliyetlerini görüntüleyerek belgesel haline getiren isim olmuştur.

Diğer bir yanndan Atlantik Medya ve Prodüksiyon şirketi bünyesinde belgesel dizi televizyon filmlerine yönelik yapımcı ve yönetmen olarak faaliyetini devam ettirmektedir. 2016 senesinde kurulan MSN Yayıncılık ve Dağıtım’ın Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Özkan Karaca Türkiye Yazarlar Birliği, İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), Türkiye Gezginler Derneği ve İzollu Vakfı üyesidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz