Özge Karabulut

Özge Karabulut Atak Helikopterinin kokpitine geçmiştir. Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olarak ismini tarihe yazdırmıştır. 2021 yılının Mart ayında ayında terör ve suçla mücadele envanterine Atak helikopter dahil edilmiştir. Kokpite ise Karabulut’un geçmesine karar verilmiştir.

Özge Karabulut Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında?

1991 yılında dünyaya gelmiş bazı kaynaklarda belirtildiği üzere aslen Amasya’lıdır. Nene Hatun‘dan Sabiha Gökçen’e, Afife Jale’den Safiye Ali’ye kadar tarihin gurur sayfalarında Türk kadınının ismi vardır. Ülkemizin ilk kadın taarruz helikopter pilotu Karabulut aslen Amasya Merzifon’ludur.

2016 senesinde, Polis Teşkilatı’na adım atmış, Komiser Yardımcısı ünvanı ile görev başlamıştır. Daha öncesinde Havacılık Dairesi’nin pilotaj sınavında gösterdiği büyük başarıdan sonra pilotluk eğitimi almaya karar vermiştir. İlk önce Bell 249 ve ardından Atak helikopterlerinin intibak eğitimlerini başarı ile tamamlamıştır.

2021 yılında ise Atak Helikopterinin kokpitine geçerek ismini tarihe yazdırmıştır.

Özge Karabulut göreve geldikten sonra şu açıklamalarda bulunmuştur.

“Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olmaktan, bu görevi ifa etmekten gurur duymaktayım. Gurur verici bir şey, heyecanlı. Türk Polis Teşkilatının ana amacı kamu güvenliğini sağlamak ve bu vatan topraklarını korumak için hepimiz ve tüm gökyüzü polisleri olarak 7 gün 24 saat görev başındayız. Bu anlamda daima ‘Atak’ ve hazır şekilde görevimizi ifa ediyoruz.”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz