Oya İnci

0

Oya İnci hakkında merak edilen oyunuculuk ve tiyatro kariyeri. Peki kaç yaşında? evli mi? eşi kim? oynadığı sinema, dizi ve tiyatro oyunları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri

Oya İnci, 1944 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Derya Baykal‘ın kız kardeşi olan oyuncu, 1979 senesinde Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başlamıştır. İlk sahne deneyimini “Düğün ya da Davul” isimli bir orta oyununda köylü kızı rolünü üstlenerek başlamıştır.

Devlet Tiyatrolarından emekli olduktan sonra “Nedim Saban” ile Tiyatro Kare’de çalışmaya başlayan İnci, Nedim Saban’la birlikte “Şen Makas” adlı oyunla en iyi kadın oyuncu ödülüne aday olmuştur. Tiyatrokare’nin Şen Makas oyununda Ümit Çırak, Melda Gür, Hakan Akın, Şafak Sezer ile birlikte rol almıştır. Metin Serezli, Suna Keskin, gibi büyük ustalarla da çalışma şansı bulmuştur.


1994 senesinde “Perran Kutman ve “Erdal Özyağcılar”ın başrolde oynadığı “Şehnaz Tango” adlı dizide “Adiloş” karakterine hayat vermiştir. Tuncer Cücenoğlu‘nun yazdığı “Kadıncıklar” adlı tiyatro oyununda da sahne alan oyuncu aynı zamanda “Sadri Alışık Tiyatrosunda” Yeşim Kızılgeç, Kadir Çermik, Nurseli İdiz, Songül Öden ve Kerem Alışık gibi değerli oyuncularla birlikte rol almıştır.

2014 yılında Birol Güven‘in “Zengin Kız Fakir Oğlan” dizisinde rol almıştır. Bu dizide Ufuk Özkan, Ecem Özkaya, Hüseyin Avni Danyal, Ayda Aksel, Mahir İpek, Gözde Okur, Ferdi Akarnur, Zerrin Epikmen, Kemal Kuruçay, Şeyla Halis, Yıldırım Öcek ile birlikte çalışmışlardır.

Yay burcu olan başarılı oyuncunun 2 oğlu vardır. 2 evlilik yapmış ayrılmış, günümüzde ise bekar’dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz