Osman Bostancı

Osman Bostancı Hafız ve Akademisyen olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Son dönemde sosyal medya üzerinden ve televizyon ekranlarından da bir çok kitleye ulaşmayı başarmıştır. Hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Osman Bostancı Kimdir? Nereli?

1995 yılının Haziran ayında Bursa’nın İznik ilçesinde doğan Osman BOSTANCI İlköğrenimini burada tamamladı. Lise eğitimini Bursa Merkez Anadolu İmam-Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra Sultanahmet Camii’nde görev yapan İbrahim Altuntaş’tan, tecvit, talim ve mahreç eğitimini aldı. Bu süreçte makam ve musiki dersleri de aldı. Hafızlık eğitimine ise lise üçüncü sınıfın ikinci döneminde başladı. Hafızlığını, Emir Sultan Camii Müezzini olan hocası Hafız Recep Durmuş’ta son sınıftayken tamamladı ve aynı yıl girdiği hafızlık sınavında belgesini aldı.

Birçok yarışmalara katılan Osman Bostancı, Ezan okuma, Hutbe okuma, Kuran okuma yarışmalarında birincilikler aldı. 2011 yılında İmam Hatip öğretmeni Kadir Arı hocasının eğitmenliği ile katıldığı Arapça Musiki Yarışması’nda Türkiye Birinciliği elde etti ve ilk umresini bu vesile ile yaptı.

İmam-hatip ve hafızlık süreci devam ederken girdiği üniversite sınavında başarılı olup, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. Fakülte yıllarında, Türkiye’de ilk defa televizyonda TRT ve Diyanet işbirliği ile yapılan Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasına katıldı. Gün ve hafta yarışmalarında başarı elde ederek finale kalan Osman Bostancı üçüncü oldu. Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

İmam-hatip yıllarında çok aktif olan Osman Bostancı, bugünkü konumunu o günkü zahmetlerine borçlu olduğunu ve her camiyi kendisi için bir staj yeri olarak gördüğünü ifade etti. Şu anda çalışmalarını sosyal medya üzerinden devam ettirmektedir. KuranHerYerde adlı hashtag (diyez-etiket) çalışması ile videolar hazırlamakta ve bu isimde bir CD çalışması bulunmaktadır.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Kur’an‘dan edindiği tecrübeler doğrultusunda dil öğrenmek üzere Londra’ya 2018 yılının yazında gitmiş ve dokuz aylık bir İngilizce eğitiminin sonunda katılmış olduğu Uluslararası İngilizce sınavlarında başarılı olarak SOAS Londra Üniversitesi’nden kabul almış ve aynı üniversitede İslami ilimler bölümünde, 2020 yılında kıraat
Alanında mastır yapmıştır.

Osman Bostancı şu an da Ege Üniversitesi Birgivi İslami İlimler Fakültesi’nde Kur’an’ı Kerim ve Kıraat Alanı’nda Öğretim Görevlisi olarak devam etmektedir. Hedeflerinin daha çok başında olduğunu ifade eden Osman Bostancı, yeni proje ve başarılara ulaşmak gayretiyle hem akademik hem de saha çalışmalarına devam etmektedir.

Hakkında daha detaylı bilgiler için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://osmanbostanci.com

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz