Oruç Aruoba

Ülkemizin önemli kalemlerinden, düşünürlerinden olan Oruç Aruoba aslen 1948 yılında Kocaeli, Karamürsel’de dünyaya gelmiştir.

Ankara TED Koleji ardından Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Aynı üniversitede Yüksek Lisans yapmış 1972 yılından 1983 yılına kadar öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmüş, felsefe bölümünde ise Doktorasını tamamlamıştır.

Almanya’da Tübingen Üniversitesi bünyesinde Felsefe semineri üyeliği yapmış olan Oruç Aruoba, 1981 senesinde Yeni Zelanda’ya giderek Victoria Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak yer almıştır. 1983’te akademisyenlik hayatını sonlandırmış, farklı basın organları bünyesinde yayın kurulu üyeliği, yönetmenliği ve yayın danışmanlığı gibi görevleri üstlenmiştir.

Bir süre Açık Radyo’da Filozof Dedikoduları adlı bir program hazırlamış ve sunmuştur.

Günümüzde serbest yazar olarak çalışmalarını sürdüren Oruç Aruoba, Wittengstein’in eserlerini Türkçe’ye ilk kez çeviren isim olmuştur.

Yazmış olduğu bazı eserleri ise Tümceler, De ki İşte, Yürüme, Hani, Ol an, Kesik Esin-tiler, Geç Gelen Ağıtlar, Sayıklamalar, Uzak, Yakın, Ne Ki Hiç, İle, Çengelköy Defteri, Olmayalı, Meşe Fısıltıları, Benlik ve Doğançay’ın Çınarları.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz