Onur Sarıaltın

Onur Sarıaltın hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Aslen nereli? Eğitimi, çalışmaları, kariyeri, Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1982 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelen Onur Sarıaltın Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde mezun olmuştur. Craft Oyunculuk Atölyesi’nden Eric Morris Oyunculuk Metodu, Grotowski – Fizik ve Oyunculuk eğitimleri almıştır. Bunun yanı sıra Doğaçlama Tiyatro, Şahika Tekand – Studio Oyuncuları’ndan Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Teknikleri üzerine eğitimler almıştır.

Tiyatro hayatına 2000 yılında üniversite tiyatro topluluğunda başladı. Tiyatroda ve festivallerde oyunculuğun yanı sıra, bazı oyunların yönetmenliğini de yapmıştır. Yerel bir radyoda canlı yayın sunuculuğu da yapan Sarıaltın, birçok dizi ve reklam filmlerinde de oynamıştır.


2008 ve 2011 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrolarında “Genç Osman” oyununda başarısını gözler önüne sermiştir. 6. Küçük Hanımlar-Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivalinde de görev almıştır.

Oyuncu koçluğu da yapan başarılı oyuncu 2014 yılında THY ‘Hayal Edince’ Reklam Filminde çocuk oyuncuların koçluğunu üstlenmiştir. “Son Mektup” adlı sinema filminde ve Japon-Türk ortak yapımı olan “Ertuğrul & Kainan 1890” filmlerinde rol almıştır. BKM’nin üstlendiği “Kara Bela” adlı sinema filminde de başarılı oyunculuğuyla göz doldurmuştur.

“Görmeyeri” ve “Karasahne” tiyatrolarında oynadığı oyunlarla kariyerine devam etmekte olan oyuncu, 2012 yılında kendi oluşturduğu programla ve başlattığı “Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi”nde eğitim vekmektedir. “Bahçelievler Belediyesi”nde ve “1001Sanat” – Sanat Okulunda da oyunculuk eğitimleri veriyor.

Tiyatro Oyunlarından bazıları; “72 Gün Son Kale Medine”, “Gömülemeyen Cenaze”, “Gürültünün İçinde”, “Sığıntılar”, “Sandalye”, “Şoför Nebahat”, “Kuvayi Milliye”, “Gizli Emir” dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz