Ömür Kurt

0

Ömür Kurt hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

23 Nisan 1982 tarihinde dünyaya gelen Ömür Kurt Samsun Ladik doğumludur. İlkokul ve Ortaokul tahsilini Yalova Çınarcık İlçesi’nde tamamlamıştır. Ardından 2005 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Yüksek Lisans yapmıştır.

Yüksek Lisans tezinde hiç araştırılmamış bir konuyu araştırmış, Arap Baharı ve bilgisayar oyunları ilişkisini ortaya koyarak bir ilke imza atmıştır. Küresel çizgi film ve bilgisayar oyunlarının çocuk ve gençler üzerindeki etkilerini anlattığı “Küçük Adamlara Büyük Oyunlar” isimli kitabı ise bu alanda aileleri uyaran en önemli rehberler arasında gösterilmektedir.


Bir süre Asomedya dergisinde yayın editörlüğü ve Anayurt Gazetesi’nde yayın editörlüğü yapmıştır. Zwana, İki Nokta, (+) Düşünce isimli dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Yönetmen olarak Döngü, Sinemada İnecek Var, Sil Baştan ve Çakıl Taşı isimli kısa filmler’de çalışmalar gerçekleştirmiş, Semum adlı filmde yönetmen yardımcılığı ve prodüksiyon sorumlusu olarak çalışmıştır.

Eğitim üzerine yapmış olduğu çalışmalar ile dikkatleri üzerine çeken Kurt, 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi ile 200 uzmanın görüşünü bir kitapta derlemiş, ailelere çocuk yetiştirme konusunda önemli bilgiler aktarmıştır.

2010 senesinden itibaren Hürriyet Gazetesi’nin çocuk ve gençlere yönelik yayınlarında görev almış, Hürriyet Cumartesi ekinde aile – çocuk yazıları yazmış ve Hürriyet TV’de yayımlanmış olan Çocuklarla Bir Ömür isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

Ömür Kurt kitapları;

Gri Taçlı Turna Kuşu (Fabl/2018)
Hayal Defterim (Çocuk Kitabı/2018)
200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi (Rehber Kitap/2017)
Karaca ve Yürüyen Köşk (Çocuk Öyküsü/2017)
Karaca ve Sihirli Orman (Çocuk Öyküsü/2015)
Mentollü Lârva (Şiir/2015)
Küçük Adamlara Büyük Oyunlar (Araştırma-İnceleme/2013)
Banu Avar’la Konuşma: Kültürel Soykırım (Araştırma-Söyleşi/2010)

2005 yılında yayınlanmış olan Dehlizler İçinde isimli bir şiir kitabı vardır.

Film:

2004 – Döngü (Kısa Film)
2005 – Sinemada İnecek Var (Kısa Film)
2005 – Sil Baştan (Kısa Film)
2006 – Çakıl Taşı (Kısa Film)
2008 – Semum – (Yönetmen Yardımcısı / Post Prodüksiyon Sorumlusu)
2008 – Tokat Emniyet Müdürlüğü (Kısa Tanıtım Filmi)
2009 – D@bbe 2 (Yönetmen Yardımcısı)

Senaryo:

Ar Pun Şet (Senaryo)

Ödülleri

Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyat Vakfı 2017 yılı Çocuk Romanı Ödülü (Yaban Ördeği Ailesinin Göç Yolculuğu / 2018)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz