Ömer Vehbi Hatipoğlu

Ömer Vehbi Hatipoğlu aslen nereli? kaç yaşında? kimdir? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1953 yılında aslen Diyarbakır, Hazro’da dünyaya gelmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 20. ve 21. Dönem Milletvekilidir. Türkiye’nin sevilen isimlerinden Nihat Hatipoğlu ile kardeştir. Mehmet Fatih Hatipoğlu isimli bir kardeşi daha vardır. Babası Haydar Hatipoğlu ise yine Türkiye’nin tanınmış İslam alimlerindendir. Bir çok ilde müftü olarak görev almış, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi olduğu dönemde Medine’de iken hayata gözlerini yummuştur.

Hazro Merkez İlköğretim, Siirt Lisesi, Diyarbakır Eğitim Enstitüsü ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Ardından Near East Üniversitesinde Eğitim Yönetimi ve Denetim alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Bir dönem Orta dereceli okullarda öğretmen ve idareci olarak çalışmış ardından Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatı bünyesinde şube müdürü, eğitim uzmanı, bakanlık müşaviri, Talim ve Terbiye Yayımlar Dairesi Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.

Mesleki kariyerinin ardından Mesaj Yayınlarını kuran Ömer Vehbi Hatipoğlu, 1989 yılında ise Panel Dergisini kurmuş ve yöneticiliğini üstlenmiştir. Ayrıca ESAM Genel Başkan Yardımcılığını üstlenmiştir. Günümüze kadar bir çok dergi ve gazetede Güneydoğu ve Kürt sorunu üzerine inceleme, makale ve araştırmaları yayınlanmıştır.

Bazı eserleri, Bir başka açıdan Kürt Sorunu, İslamcıların Kürt Sorunu Algısı, Kürt Sorununda Ezber Bozmak.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz