Ömer Turan

Ömer Turan hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Siyaset Bilimci, UAİ Uzmanı, Tarihçi, ekonomist, yazar, mütercim ve gazeteci kimlikleri ile tanınmaktadır. 1972 yılında Deniz Çivril’de dünyaya gelen Ömer Turan anne tarafından aslen Trabzon, baba tarafından ise aslen Denizli Çivril’lidir.

19 yaşına kadar yaşantısını Çivril’de sürdürmüş ve Lise sona kadar Çivril’de okumuştur. Ardından ailesi ile birlikte 1986 yılında Kanada’ya (Quebec) yerleşmiştir. 2013 senesine kadar yaşantısını Kanada’da sürdüren Ömer Turan’ın hem Türk, hemde Kanada vatandaşlığı vardır. Kanada’ya Rockefeller yada başka bir gizemli yapı bursu ile değil, Kanada da işçi olan rahmetli annesi ve babasını sayesinde gittiğini, Almanyadaki milyonlarca gurbetçi gibi bir işçi çocuğu olduğunu belirtmiştir.


Fransızca eğitim almış ve iki senelik koleji tamamlamış UQAM Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümünde yüksek öğrenimini bitirmiştir. Tarih üzerine ise Yüksek Lisans yapmıştır. Mezun olduğu üniversitede iki sene asistan olarak görev yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Doktora eğitimine başlamıştır. Bir süre Kanal 7, Ülke Tv ve Tv 24 ekranlarında yorumcu olarak yer almıştır.

Televizyon kariyeri ile birlikte aynı zamanda yazı ve çeviri çalışmalarında bulunmuş, Fransızca’dan çeviriler yapmıştır. 20. Yüzyıl siyasi tarihi başta olmak üzere bir çok eser çevirmiş, Ortadoğu, Filistin-İsrail sorunu ve İslami hareketler üzerine kitaplar yazmıştır. 2003 yılında Kanada’da yoğun bir İngilizce eğitimi almıştır. UQAM’da tarih bölümünün ardından 2. üniversite / lisans diploması, ayrıca üniversitede uluslarası ekonomi eğitimi almıştır. UQAM üniversitesinde 2 sene asistanlık yapmıştır. Ulusal yayın yapan tv’lerde siyasi analist yada stratejist olarak iç ve dış politika üzerine siyasi yorumculuk yapmaktadır.

İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz