Oktay Usta

Oktay Aymelek, 27 Eylül 1968 yılında aslen, Bolu Mengen’de doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Mengen’de bitiren Oktay Usta 15 yaşında kendisi gibi aşçı olan amcası sayesinde mesleğe atılmıştır. İlk olarak İstanbul Erenköy’deki ünlü bir restoranda çalışmaya başlamış ve daha sonra Şişli’de tanınan simaların gittiği bir restoranda çalışmıştır. 1985 yılında babasından aldığı teklif ile İzmir’de Sultan otelin mutfak bölümünde çalışmaya başlamıştır. Marmaris Sarı germe, Alanya Alara Otel, İber Otel gibi birçok beş yıldızlı otellerde çalışan Oktay Usta, Türk yemeklerinin tanıtımı için İspanya’ya gitmiştir.

1997 yıllarında bayanlara yemek ve süsleme kursları vermeye başlamıştır.

1998 yılında Londra’da aşçılık yarışmasında Bronz madalya ve klasman birinciliği kazanmış ve 1999 yılında Malta’da yapılan yarışmada 2 gümüş madalya kazanmıştır.

1998 yılında Perihan Savaş‘ın programına katılan sempatik aşçı daha sonra bir çok programa katılmış ve 1998 yılında Samanyolu kanalında Yeşil Elma isimli olan kendi programını sunmaya başlamıştır. Programa ünlü isimlerde konuk olmuştur. Zamanla çok sevilen aşçı Yeşil Elma isimli yemek tarifi kitapları yazmıştır.

1993 yılında evlenmiş ve bu evliliğinden Merve, Tuana, Kübra isimli 3 kızı olmuştur.

Oktay Usta’nın Programı Samanyolu kanalının kapanması nedeniyle bitmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz