Nusret Çetinel

0

Nusret Çetinel uzun seneler sinema, dizi, tiyatro ve seslendirme çalışmaları ile başarılı kariyerini sürdürmüştür. Usta sanatçı 2021 yılında hayata gözlerini yummuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nusret Çetinel Kimdir? Nereli?

1952 yılının Ocak ayında dünyaya gelen usta sanatçı aslen doğma büyüme Ankara’lıdır. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından tiyatro, sinema, dizi ve seslendirme sanatçısı olarak çalışmalara başlamıştır.

Kamera karşısında olduğu kadar kamera arkasında özellikle seslendirme çalışmaları ile büyük bir ses getirmiştir. Her ekran severin mutlaka bir çok karakter ile sesine aşina olduğu Nusret Çetinel, Elm Sokağı Kabusları’ndaki Freddy Kruger ve Yıldız Savaşları’ndaki Yoda gibi ünlü karakterleri seslendirmiştir. Ayrıca çizgi film seslendirmeyi çok seven Çetinel, Bugs Bunny’deki Elmer’i de seslendiren isim olmuştur.

Rafadan Tayfa, İBİ, Pembe Panterin Dönüşü, Polis Akademisi, Police Story, Tanrının Zırhı, Jetgiller, Cehennem Melekleri 2, Yıldız Savaşları Bölüm 2 gibi projelerin seslendirmelerini gerçekleştirmiştir. Rol aldığı dizi ve sinema filmleri ise Eltiler, Eyvah Babam, Bizim Evin Halleri, Sırlar Dünyası, Büyük Buluşma, Yağmurdan Sonra, Yeşeren Düşler, Hakkını Helal Et, Nazlı Yarim, Tek Türkiye, Son Ağa, Unutma Beni, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Hür Adam Öyle Bir Geçer Zaman ki, Muhteşem Yüzyıl, Patron Mutlu Son İstiyor, Sevda Kuşun Kanadında ve İsimsizler projelerinde rol almıştır.

En son TRT1 ekranlarında yayınlanan Mavera isimli dizide rol almıştır.

Nusret Çetinel Ölümü, Neden Öldü?

Yaklaşık 1 sene kadar Kanser hastalığı sebebi ile tedavi gören usta sanatçı 2021 yılında 69 yaşında iken Ankara’daki evinde hayata gözlerini yummuştur. Tomris Çetinel ile evli idi.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz