Nurten Akkuş

Nurten Akkuş Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesini 2. olarak bitirmiştir. Ardından Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık ayrıca Sosyoloji üzerine üniversite eğitimlerini sürdürmüştür.

Mezuniyetin ardından Samsun Asarcık İlçesinde bir köyde ve Bayburt’ta okul öncesi öğretmenliği yapmıştır. Daha sonra Ayvacık’ta inşaat sonrası teslim aldığı bir Ayvacık Anaokulu’nun kurucu müdürlüğünü üstlenmiştir.

Türkiye’nin en genç okul yöneticileri arasında yer alan Nurten Akkuş aslen Samsun Çarşamba’lıdır. Koç burcudur. 2018 yılında uluslararası bir vakıf tarafından organize edilen Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi tarafından en iyi 10 öğretmen arasında yer almıştır.

Yazmış olduğu ve ulusal çapta yaygınlaştırdığı proje ve etkinlikler ile adın söz ettiren Nurten Akkuş ilk olarak babaların okul öncesi eğitimine katılımını artırmak ve baba çocuk ilişkilerini geliştirmek için hazırladığı Baba Bana Bir Masal Anlat Projesi 2011’de PDRDER tarafından Türkiye Empati Ödülü’ye aday gösterilmiştir.

Projesi Üniversitelerde araştırma konusu yapılmış ve farklı illerde kurumlarca örnek uygulama olarak gösterilmiştir.

Ayrıca Fark Yaratanlar programı kapsamında kısa film çekilmiş Türkçe seslendirme ve İngilizce alt yazılı olarak yayınlanmıştır. Günümüzde 45 ilde Baba Bana Masal Anlat projesi uygulanmaktadır. 2015 yılında ise Sabancı Vakfı tarafından Türkiye’nin Fark Yaratanları arasında yer almış ve iş adamları ile ünlü sanatçıların jüriliğinde Türkiye’nin Geleceğe İz Bırakan 30 Kadını ve Türkiye’nin Eğitimde Fark Yaratan 9 Kadını arasında yer almıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz