Nuri Pakdil

0

Nuri Pakdil hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? yazdığı kitaplar, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Yazar Nuri Pakdil İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1934 yılında dünyaya gelen usta yazar aslen Kahramanmaraş’lıdır. 2014 yılı Kasım ayında Necip Fazıl Saygı Ödülü’nü almıştır.

Mesleki hayatına şiir ve deneme türleri ile adım atmış ve o dönemde Maraş’ta Demokrasiye Hizmet gazetesinde yayımlanmıştır. Lise’de Hamle isimli bir dergi çıkarmış İstanbul’da ise 1 haftalık dergi’de sanat sayfalarının düzenlemesini gerçekleştirmiştir.

30’un üzerinde kitabı vardır. Mahlas yani kalem ismi, Ebubeki Sonumut’tur.

Yaşantısını Ankara’da sürdüren Nuri Pakdil ayrıca Ankara’dan nefret ettiğini belirmiştir. Dünya üzerinde en sevdiği yerlerin ise Bitlis, Paris, Şam, İstanbul, Kudüs, Medine ve Mekke olduğunu açıklamıştır.

Kendisini devrimci Müslüman olarak tanımlayan Nuri Pakdil’in bazı kitapları, Konuşmalar, Bir Öldürme Töreni, Kasırganın Çatırtıları, Harikalar Tablosu, Biat III, Günlük’ten, Ay Operası, Yazının Epik Resmi, Edebiyat Kulesi, Biat I, Biat II, Arap Saati, Yazmak Bir Mucize, Büyük Sorgu 3, Ateş Hattında Harf Müfrezeleri, Çarpışan Sesler 1 / otel Gören Defterler, Tüm Karanlığa Yiğit Direniş, Belge, Derviş Hüneri, Bir Yazarın Notları, Osmanlı Simitçiler Kasidesi, Ahid Kulesi, Bakır Dönemi, Korku, Kalem Kalesi, Batı Notları, Sükut Suretinde, Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş, Anneler ve Kudüsler, Umut ve Klas Duruş.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz