Nurettin Canikli

0

Evli ve 4 çocuk babası olan Nurettin Canikli Milli Savunma Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

1960 yılında dünyaya gelen Nurettin Canikli’nin babası Şevket Bey, annesi ise Ayşe Hanım’dır. İlköğretim ve Giresun İmam Hatip eğitimini doğup büyüdüğü aslen memleketi olan Giresun Alucra’da tamamlamış ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde para banka finansman alanında yüksek lisans yapmıştır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Mezun olduktan sonra Müfettiş Muavini, 1985 yılında Maliye Müfettişi olmuştur. 1993 yılında Maliye Başmüfettişliğine atanan Nurettin Canikli daha sonra sırasıyla Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı’na, 1996 yılında da Genel Müdür Yardımcılığı, İstanbul Defterdarlığı, Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi ve finans konularında köşe yazarlığı gibi çalışmalarda bulunmuştur.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu üyesi olan Nurettin Canikli 2002 yılında Giresun Milletvikili olmuştur.

22. 23. 24. Dönemlerde Giresun Milletvekilliği, 22. Dönemde AK Parti Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanlığı, 23. ve 24. Dönemde AK Parti Grup Başkanvekilliği, Gümrük ve Ticaret Bakanı, AK Parti Grup Başkanvekilliği, Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz