Nisan Maya Tunçoğlu

Nisan Maya Tunçoğlu hakkında merak edilenler. Aslen nereli? kaç yaşında? kaçıncı sınıfa gidiyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

0-12 yaş kategorisinde Dünya Klavye Şampiyonluğu yaşamıştır. Parmakları tuşların üzerinde uçarcasına geziniyor. Ana dilinde dakika da net 88 sözcük yazabiliyor. 7. Sınıf öğrencisi olan Nisan Maya Tunçoğlu Afyonkarahisar Sandıklı’da yaşamaktadır. Ana dilde ve çoklu dilde 2 dünya şamniyonluğu yaşamış, İtalya’da ise kendisinden 5 yaş büyük olanlarla yarışmış ve 5. olmuştur. Annesi İngilizce Öğretmeni’dir. Annesinin de kurslara katılarak F Klavye yazmayı öğrenmeye başladığını belirtmiştir.

Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu’nda eğitim hayatını sürdürmektedir. 14 Nisan ile 1 Haziran tarihleri arasında yapılan Dünya İnternet Klavye Şampiyonası yarışmasında dakikada net 109 sözcük (dakikada net 699 vuruş) yazmış ve dünya rekoru kırmıştır. Ayrıca Çok Dilli Yarışmalarda 15 dilde net 47 bin 366 vuruş ile Dünya şampiyonluğu yaşayan Nisan Maya’yı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüntülü aramış ve tebrik etmiştir.

Nisan Maya Tunçoğlu ilerleyen günlerde Hollanda’da yapılacak olan yarışmada Milli Takımımız ile birlikte Ülkemizi temsil etmek istediğini dile getirmiştir.

Yeteneğini İlkokul’da iken Hasan Erdoğan ve Özlem Çabukel isimli öğretmenlerinin açtığı kurs ile fark etmiştir. Günümüze kadar bir çok defa hem Türkiye’de hem de dünya yarışlarında şampiyonluk kazanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz