Nilüfer Gündoğan

Nilüfer Gündoğan Hollanda’da yaşantısını sürdürmektedir. Hollanda ve Türkiye vatandaşı olan Gündoğan hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca kariyeri, eğitimi, çalışmaları, hayatı ve biyografi bilgileri.

Nilüfer Gündoğan Kimdir?

Nilüfer Gündoğan siyasetçi, Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi. 2021 genel seçimlerinde Volt Hollanda adına Meclis’e dahil olmuştur. Ancak 2022 yılının Şubat ayında, kabul edilemez davranışlara ilişkin dahili raporların ardından parlamento grubundan uzaklaştırılmıştır.

Nilüfer Gündoğan Nereli?

Nilüfer Gündoğan Tunceli’lidir. Aslen baba tarafından Tunceli Nazımiye İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Tunceli Nazımiye’de Zazalara mensup Alevi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Nilüfer Gündoğan Kaç Yaşında?

Nilüfer Gündoğan 45 yaşındadır. Doğum tarihi 8 Haziran 1977, burcu ikizler, doğum yeri Tunceli.

Geçmiş dönemlerde danışman ve yönetici olarak görevler üstlenen Gündoğan’ın bir kız, bir de erkek kardeşi vardır. Babası Türkiye’de öğretmenlik yapmıştır. İlerleyen süreçte bir fabrikada çalışmak üzere misafir işçi olarak Hollanda’ya taşınmıştır. Nilüfer Gündoğan henüz 18 aylıkken ailesi ile birlikte Hollanda’ya göç etmiştir.
nilufer gundogan3 jpg
Hollanda’nın Limburg şehri Weert’te yetişmiş, Philips van Horne ortaokulu’nda vwo düzeyinde eğitim almıştır.

1996 senesinde Tıp eğitimi için Hollanda’nın Amsterdam şehri’ne taşınmış ancak, 2003 senesinde mezun olmadan okuldan ayrılmıştır.

2005 ve 2007 yılları arasında Leiden Üniversitesi’nde siyaset bilimi okuyan Gündoğan buradan da mezun olmamıştır. Aynı zamanda Amsterdam belediyesinde proje asistanlığı yapmıştır.

2009 ve 2012 yılları arasında belediyede stratejik yenileme proje yöneticisi olarak görev yapmıştır. Rainman Group ve jb Lorenz’in de bulunduğu çeşitli kuruluşlarda danışman, hesap yöneticisi ve geçici yönetici olarak çalışmıştır.

Kendisini sosyal liberal olarak tanımlamaktadır. 2009 senesinde, Demokratlar 66 (D66) isimli siyasi parti saflarına dahil olmuş, 2014 seçimleri için Amsterdam-Zuid’de D66’nın lijsttrekker’ı olmak istedi ancak Sebastiaan Capel’e karşı kaybetmiştir.

2019 yılında D66’dan ayrılmış ve 1 sene sonra Volt saflarına katılmıştır. 2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Volt Hollanda’nın 2. adayı olmuş ancak parti, oyların %1,93’ünü alarak Avrupa Parlamentosu’nda bir sandalye barajını aşmaya yetmemiştir.

1996 yılından bu yana yaşantısını Hollanda Amsterdam’da sürdürmektedir.

Nilüfer Gündoğan Evlimi?

Nilüfer Gündoğan D66’da tanıştığı Bas Vogels ile evlenmiştir. Ancak 2014 yılının Ocak ayında eşine, tedavisi olmayan kolorektal kanser teşhisi konmuştur. 2015 yılında Fransa’da evlenmişlerdir ardından Vogels soyadını almıştır. Bu evliliğinden bir oğlu olmuştur. Oğlu doğduktan 6 ay sonra eşi 2017 yılının Mart ayında ötenazi ile hayata veda etmiştir.

Nilüfer Gündoğan’ın kaynaklarda belirtiği üzere ateist olduğu açıklanmıştır.

Resmi instagram hesabı @nilufergundogan77 resmi twitter hesabı ise @ngundogan77 ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz