Nezih Barut

0

Nezih Barut son dönemde eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım‘ın tekrar aday olup, Barut’u da yönetime davet etmesi ile gündeme gelmiştir. Hakkında merak edilenler, kısaca kariyeri, eğitimi, iş hayatı ve biyografi bilgileri.

Nezih Barut Kimdir?

Nezih Barut iş insanı, girişimci, eczacı. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi (1976) mezunudur.

1912 senesinde temeli Abdi İbrahim Bey tarafından atılan Abdi İbrahim İlaç Fabrikası’nda 1976 senesinde iş hayatına atılmıştır.

1981’den itibaren Abdi İbrahim İlaç yönetimini devralmıştır. 30 senede daha uzun zamandı, Üretim Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük gibi şirketin farklı kademelerinde önemli pozisyonlarda sorumluluklar üstlenmiştir.

Nezih Barut Abdi İbrahim İlaç sanayinin kurumsallaşma sürecini başlatan isim olmuştur. Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi Nezih Barut’un dedesi Abdi İb- rahim Barut kurmuştur. Onun ardından yerine babası İbrahim Hayri Barut devamında ise Nezih Bey, devam etmiştir.

23 yaşındayken başına geçtiği küçük ilaç şirketini bugün 3 bin kişinin çalıştığı bir kurum haline getirmiştir. Abdi İbrahim’in dünyada ilk 100’e giren ilk Türk şirketidir.

Nezih Barut Nereli?

Nezih Barut aslen Selanik Göçmeni’dir. Bir röportaj’da şu açıklamalarda bulunmuştur.

“Dedem, Selanikli Abdi İbrahim, Mekteb-i Tıbbiye, yani bugünkü adıyla İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olur. 1912’de eczane açar, sonra ilaç üretimine başlar. Ama 35 yaşındayken siroz yüzünden hayatını kaybeder. Babam İbrahim Hayri 1939’da işleri devralır.”

Nezih Barut, Türkiye ilaç endüstrisinin gelişimi yönünde misyon üstlenen İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Nezih Barut Kaç Yaşında?

Nezih Barut 72 yaşındadır. Doğum tarihi 1952, doğum yeri İstanbul.

Bazı Üyelikleri:

İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Ticaret Odası (ITO), 1907 Fenerbahçe Derneği ve Fenerbahçe Spor Kulübü üyeliği.
2008’de Danimarka İhracat Birliği tarafından Prens Hendrik Onur Nişanı alan ilk Türk iş insanıdır.

Nezih Barut nerede yaşıyor?

Nezih Barut Abdi İbrahim’in patronu olan Barut Kanlıca’daki Yedi Sekiz Hasan Paşa yalısında oturuyor.

Serveti ile ilgili maalesef bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz