Nevzat Artık

Nevzat Artık TRT 1 ekranlarında yayınlanan Toprağın Sesi isimli programda konuk olarak yer almıştır. Hakkında ekran severler tarafından merak edilen sorulara cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nevzat Artık Kimdir?

Nevzat Artık Prof. Dr. Akademisyen, araştırmacı, yazar. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitü Müdürü.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nden 1977 senesinde mezun olmuştur. Yine Ankara Üniversitesi’nde 1983 senesinde doktora çalışmasını gerçekleştirmiştir. Ardından Japonya Hükümeti tarafından verilen Monbusho bursunu kazanmış ve 2 sene Japonya Kyoto Üniversitesi”The Research Institute For Food Science”’ta doktora sonrası araştırma çalışmalarında bulunmuştur.

Japonya’dan Türkiye’ye döndükten sonra 1988 senesinde Doçent ünvanını almıştır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır.

1996 ve 1997 yılları arasında 1 sene süre ile The Research Institute For Food Science”’ta Visiting Profesör” olarak görev yapmıştır.

Çeşitli kurumlarda da idari görevlerini sürdürmüştür.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı (2004-2008).
Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu Üyeliği (2004-2008) ve Sanayi ve Ticaret Reklam Kurulu Üyeliği (2004-2008).
Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitü Müdürü.
ISO TC 34 SC /14 Taze, Kurutulmuş ve Dondurulmuş Meyve Sebze Standartları Komisyonu Başkanlığı.
ISO TC 34 SC/ 3 Kurutulmuş ve Dondurulmuş Meyve Sebze Standartları Komisyonu Başkanlığ.

Prof. Dr. Nevzat Artık, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine yönelik uyum ve mevzuat çalışmaları konusunda çeşitli AB Komisyonları’nda temsilcilik ve sözcülüğünü de yürütmüştür.

AB-Türkiye arasında yürütülen “Türkiye’de Gıda Güvenliği ve Kontrol Sisteminin Yeniden Yapılandırılması ve Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Projesi” TR 04 IB AG 02 ” ortak proje çalışmalarında eş-başkanlık görevi yürütmüştür.

EFSA’nın Türkiye’de yürüttüğü AB projelerinde lider olarak görev yapmıştır. International Dairy Federation (IDF) Ulusal Komite Sekreterliği (2009-…) görevini de sürdürmektedir.

TOBB İçecek Meclisi Bilimsel danışmanı’da olan Prof. Dr. Nevzat Artık’ın Gıda Bilimi ve teknolojisi alanında toplam 200 yayını bulunmaktadır.

Akademik Unvanlar:

Yardımcı Doçentlik
Doçentlik Tarihi – 1988
Profesörlük Tarihi – 1994

Kitapları:

Gıda Güvenliği ve Gıda Mevzuatı
Gıdalarda Bulunan Fenolik Bileşikler.

Resmi instagram hesabı @nevzatartik resmi twitter hesabı ise @nevzatartik . Son dönemde TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve Nilgün Esin‘in sunduğu Toprağın Sesi adlı programa konuk olmaya devam etmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz