Nesrin Sipahi

1934 doğumlu sanatçı Nesrin Sipahi İstanbul Yeşilköy’de dünyaya gelmiştir. Aslen Kırım Tatarı kökenlidir. Babası Yunus Akçan, annesi Adile Hanım’dır.

İlköğretim eğitimini Yeşilköy’de tamamlamış ardından Bakırköy Ortaokulu’ndan mezun olmuş ve Moda Biçki ve Dikiş Sanat Okulu’na gitmiştir.

Kardeşi Çetin Akçan ve Nihat Akçan o dönemlerde tanınmış tiyatro sanatçılarıdır. 1951 yılında İstanbul Radyosunda stajer olarak 2 sene çalışmıştır.

Türk Musikisi Konservatuvarı Ankara Radyosunda kadrolu sanatçı olarak yer almış, 1953 yılında staj gördüğü dönemde Aldemir Sipahi ile tanışmış 1957 yılında evlenmiştir. Bu evliliğinden 1957 doğumlu Yunus Emre ve 1968 doğumlu Candemir isimlerinde iki oğlu vardır.

Evlendiği sene 78 devirli taş plağı, Bir Rüzgardır gelip geçer sanmıştım Odeon plakçılık ile çıkmıştır. Bugüne kadar toplam 5 kez Amerika’da konser verdi. Ayrıca Kıbrıs, Avustralya, İspanya, Almanya, Kanada, Mısır, Fas, Ürdün, Suriye, Tunus ve Fransa gibi ülkelerdede konserler vermiştir. Bu konserlerde Azerice, Ermenice ve Rusça şarkılarda seslendirmiştir.

1965 yılında Kalbimdeki Serseri isimli sinema filmindede rol alan Nesrin Sipahi 1992 yılında Sharki ardından Nesrin Sipahi’den Türküler, Türk Sanat Müziği Serisi, 1 ve N.S 2 isimli albümleri müzik severler ile buluşturmuştur.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz