Nejat İşler

Nejat İşler sinema dünyasına damga vuran isimlerdendir. Aslen nereli? kaç yaşında? boyu, kilosu, evli mi? kimdir? Bugüne kadar hangi dizi ve sinema filmlerinde rol almıştır. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1972 yılının Şubat ayında dünyaya gelen usta oyuncu İstanbul, Eyüp doğumludur. Burcu Balık, boyu 1.83 cm, kilosu ise 73’tür.

Dedesi uzun senelerce Eyüp’te Feshane işçisi sayacı usta, babası da işçi olarak çalışmıştır. İlköğretimin ardından Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ne devam etmiştir. Okul’un tiyatro kolu’na dahil olmuş kısa sürede okulun popüler isimlerinden birisi haline gelmiştir. Lise eğitiminin ardından, para kazanmak için parti organizasyonu işine girmiş ancak işler hiç te umduğu gibi gitmemiştir. Daha sonra Mahmutpaşa’dan tişört almış, aldığı tişörtleri Teşvikiye’de satmaya başlamış, kışın ise kitap, plak ve dergi satarak geçimini sağlamıştır.

Çalışma hayatı ile birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf bölümünü kazanmış ancak askere gitmek için kazandığı okula gitmekten vazgeçmiştir.


27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde İstanbul, Taksim Beyoğlu’nda gezmeye çıktığı gün bir tiyatro sahnesinde Danton’un Ölümü isimli eseri seyretmiştir. Akabinde ise ben neden tiyatro yapmıyorum diyerek konservatuvar sınavlarına girmeye karar vermiştir. 1991 senesinde ise Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvar Bölümüne başvurmuş ve kazanmıştır. Hem okumuş, hem devlet tiyatrosunda, televizyon dizilerinde yer almış, hem de yine çalışarak cd ve kitap satmaya devam etmiştir.

Üniversite mezuniyetinin ardından, iki arkadaşı ile beraber Kahramanlar ve Soytarılar Tiyatrosu ‘nu kuran Nejat İşler, kendi oyunları için hikayeler yazmaya başlamıştır. Bugüne kadar, Tuhaf Şehir Hikayeleri, Biz Zavallı Erkekler, Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim ve Gerçek Hesap Bu isimli dört kitabın altına imzasını atmıştır.

41.Antalya Altın Portakal Ödülleri için Erkek Oyuncu dalında aday olarak gösterildi. Her fırsatta amacının başrol oynayıp şöhret olmak olmadığını belirten İşler, tek arzusunun yaptığı işi elinden geldiğinin en iyisi olarak yapmak olduğunu, tiyatro yaparken ölmek istediğini dile getirdi.

Nejat İşler Rol aldığı diziler;

Tanrı Misafiri, Gurur, Şehnaz Tango, Deli Yürek, Borsa, Dedem, Gofret ve Ben, Nasıl Evde Kaldım, Aşk ve Gurur, Gülbeyaz, Kurşun Yarası, Sultan Makamı, Aliye, Çemberimde Gül Oya, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Beyaz Gelincik, Bıçak Sırtı, Parmaklıklar Ardında, Kapalıçarşı, Behzat Ç, Keşanlı Ali Destanı, Sessiz Olmaz, İntikam, Bodrum Masalı.

Nejat İşler ‘in Rol aldığı sinema filmleri;

Eylül Fırtınası, Mustafa Hakkında Herşey, Anlat İstanbul, 2 Süper Film Birden, Çalıntı Gözler, Barda, Yaşamın Kıyısında, Yumurta, 11’e 10 Kala, Ejder Kapanı, Siyah Beyaz, Kaybedenler Kulübü, Çınar Ağacı, Behzat Ç. Ankara Yanıyor, Kış Uykusu, İkimizin Yerine, Kaybedenler Kulübü Yolda ve Martıların Efendisi.

Ödülleri;

13. Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali (2008) – En İyi Erkek Oyuncu (Yumurta)
40. Siyad Türk Sineması Ödülleri (2007) – En İyi Erkek Oyuncu (Yumurta)
1. Beyaz İnci TV Ödülleri (2005) – En İyi Erkek Oyuncu (Polisiye) (Şeytan Ayrıntıda Gizlidir)
12. ÇASOD “En İyi Oyuncu” Ödülleri (2005) – En İyi Erkek Oyuncu (Mustafa Hakkında Herşey)

En son olarak da Kanal D’de İntikam adlı dizide Rüzgar rolünü canlandırmış, ayrıldıktan sonra yerine Yiğit Özşener rol almıştır. Geçirdiği hastalık sonrasında sakin bir hayat sürmek isteyen Nejat İşler, Bodrum Gümüşlük’te Tezgah isimli bir sarraf dükkanı açmıştır.

Kitaplar: Kaybedenler Kulübü Yolda: Senaryo

Hastalığı ve hastalık sonrası;

Her yıl yaklaşık 30 Milyon kişinin yakalandığı sepsis (kan zehirlenmesi) hastalığı ile mücadele etmiştir. Uzun süre yoğun bakımda kalmıştır. Hastalık döneminde el ve ayak parmaklarından bir kaçının kesildiğini, akciğerin birisinin ise yarım olduğunu bir röportajında dile getirmiştir.


2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz