Neco

1948 doğumlu usta sanatçı Neco’nun gerçek ismi Tahir Nejat Özyılmazel’dir. İstanbul Pertevniyal Lisesinden mezun olmuştur. Aslen Yozgat‘lıdır ve Yozgat’da doğmuştur.

Müzik kariyerine 1964’te Altınparmaklar Orkestrası ile adım atan Neco daha sonra Çizgiler Orkestrasında yer almıştır.

İlk canlı yayınını 1967’de TRT Stüdyolarında Slüetler Orkestrası ile gerçekleştiren Neco aynı sene Aydın Daruga, Murat Ses ve Aziz Azmet ile birlikte Moğollar Grubunu kurmuştur.

Daha sonra farklı orkestların içesinde ve kuruluşunda yer alan Neco Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesidir.

Ayrıca Beşiktaş Spor Kulübü üyeside olan Neco bir dönem yöneticilik ve spor yazarlığı yapmıştır. Yazarlık, sanatçılık ve spor yorumculuğunun yanı sıra oyuncu kimliği ilede tanınan Neco 2001 yılından 2004 yılına kadar Tatlı Hayat isimli dizide Mehmet Fikret Hazarbeyoğlu karakteri ile oyunculuk yapmıştır.

Bugüne kadar Şoför Mehmet, Gülünüz Güldürünüz, Bizim Sokak, Gülümseyen Dünya, Sefiller Yılın En İyi Müzikali, Tatlı Hayat, Kurtlar Vadisi Pusu ve Gelecekten Bir gün isimli filmlerde rol alan Neco’nun albümleri ise Neco Mucizesi, Dört Mevsim, Bugün ve Yarınlara, Hayallerimi Bırak ve Hafif Hafif isimlerini taşımaktadır.

İki kez evlenen usta sanatçı ilk evliliğini 20 Ocak 1975’te Oya Germen ile gerçekleştirmiş bu evliliğinden 1978 doğumlu Zeynep ve 1979 doğumlu Ayşe Özyılmazel isimlerinde iki kızı vardır. Bu evliliği 2007 yılında son bulmuştur. İkinci evliliğini ise 2008 yılında İdil Erke ile yapmış bu evliliğinden ise 2008 doğumlu Leyla ve 2010 doğumlu Ali Nejat isimlerinde bir kızı birde oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz