Necdet Kaya

Necdet Kaya İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu’dur.

Çocukluğundan itibaren ailesinden Türk Halk Müziği sevgisi ve kültürü edinen Necdet Kaya, ilk okul yıllarında ASM Müzik Merkezinde başladığı bağlama eğitimine Erol Parlak, TRT sanatçıları Adalet ve Tekin Büyükkaya’dan aldığı derslerle devam etti. 16 yaşından itibaren İstanbul’da farklı mekanlarda profesyonel olarak sahne almaya başladı.

Söz ve beste çalışmaları da yapan sanatçı ilk bestesini lise 2. sınıftayken yaptı ve ilk albümünde yerini aldı.

2004 yılında TRT’nin kuruma sanatçı kazandırmak için Türkiye çapında yaptığı “son” Türk Halk Müziği ses yarışmasında Türkiye 1.si oldu. Trt sanatçısı olmayı tercih etmeyen Necdet Kaya, kariyerine 2007 yılında ilk albümünü çıkartarak devam etti.

2007’den bugüne kadar 4 albüm yapmıştır.
“Yar İmiş Meğer” 2007
“Kopardılar Dallarımı” 2012
“Yanık Türküler” 2014
“Çanakkale’nin Söylenmemiş Türküleri” 2015

Necdet Kaya, son albümü “Çanakkale’nin Söylenmemiş Türküleri” ile tarihi bir projeye imza attı. 100 yıl önce Çanakkale savaşında evlatlarını, eşlerini, kardeşlerini kaybedenlerin yaktığı ağıtları, 100 yıl sonra ilk kez Necdet Kaya besteledi ve söyledi. Bu eserler Çanakkale Savaşı ile ilgili İlk türküler olma özelliği taşıyor. 7 türküden oluşan bu albüm, isteyenlere ücretsiz olarak iletiliyor.

Müzik otoriteleri tarafından Türk Halk Müziği alanında son yıllarda çıkan en iyi ses olarak kabul edilen Necdet Kaya, hem yeni albümü ile, hem de Türkiye çapında yaptığı halk konserleri ile ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Türkiye’nin yedi bölgesinden türküleri içeren geniş repertuarı ile Necdet Kaya, her bölgeye hitap ediyor.

İTÜ Devlet Konservatuarı mezunu, eğitimli bir sanatçı olarak Necdet Kaya, hem sesi, yorumu hem de modern görüntüsü ve görsel cazibesi ile Türk Halk Müziğimizi gençlere de dinletmeyi başarıyor. Ünlü sanatçı Nükhet Duru’nun Türkülerin Tarkan’ı olarak tanımladığı Necdet Kaya pekçok sanatçının ve televizyoncunun ilgi ile takip ettiği bir sanatçı. Necdet Kaya 1982 İstanbul doğumlu. Aslen Sivaslı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz