Nazan Kesal

Nazan Kesal son dönemlerde dizilerde dikkatleri üzerine çeken başarılı oyuncular arasında yer almaktadır. Hakkında ise kimdir? aslen nereli? çocuğu, oyunculuk kariyeri, boyu ve kilosu gibi bir çok konu merak konusudur.

28 Mart 1969 tarihinde dünyaya gelen başarılı oyuncu Nazan Kesal aslen Manisa doğumludur. İlköğretim, Orta ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü memleketi Manisa’da tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro – Oyunculuk Bölümü’nden mezun olmuştur. Ardından İstanbul’a taşınmıştır.

Mezuniyetin ardından bir çok ilin Devlet Tiyatroları bünyesinde görev yapmış, ilk dizi oyunculuk deneyimini ise 1983 yılında Süper Baba dizisi ile gerçekleştirmiştir. 1996 ve 2004 yılları arasında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu daha sonra Bursa Devlet Tiyarosu, Ankara Sanatevi Tiyatrosu, Tiyatro Ayna, Tiyatro İstanbul ve Diyarbakır Sanat Merkezi gibi özel topluluklarda da görev yapmıştır. En son Beykent Üniversitesi Sinema TV bölümünde master yapmıştır.

Nazan Kesal Rol aldığı sinema filmleri;

Gölge Oyunu, Bir Sonbahar Hikayesi, Yazgı, Şara, Uzak, İklimler, Hüküm, Vicdan, Albatrosun Yolculuğu, Saç, Daire, Gri Bölge, Delibal, Kardeşim Benim, Kırık Kalpler Bankası, Toz Bezi, Kaygı, Aydede, Nasipse Adayız ve Tuzdan Kaide.

Nazan Kesal oynadığı diziler;

Süper Baba, Tatlı Betüş, Öykülerle Yaşayanlar, Bizim Aile, Mühürlü Güller, Aliye, Yadigar, Rüzgarlı Bahçe, Şölen, Cennetin Çocukları, Hicran Yarası, Aşk ve Ceza, Bir Ömür Yetmez, Kayıp Şehir, Bugünün Saraylısı, Analar ve Anneler, Fazilet Hanım ve Kızları.

2013 yılında Salıncak isimli kısa filmin yönetmenlik yapmış, 2015 yılında Analar ve Anneler dizisinin ise senaryosunda görev almıştır.

Kendisi gibi oyuncu olan Ercan Kesal ile evlidir ve bu evliliğinden 2006 doğumlu Poyraz isminde bir oğlu vardır. Boyu, 1.62 cm, kilosu ise 55’tir.

Ödülleri;
Toz Bezi sinema filmi ile 21. Nürnberg Türkiye / Almanya Film Festivali’nde 2016 yılında En İyi Kadın Oyuncu.
Daire sinema filmi ile 2014 yılında 25. Ankara Uluslararası Film Festivali en iyi kadın oyuncu.
Saç sinema filmi ile 30. İstanbul Film Festivali’nde 2011’de en iyi kadın oyuncu ve 2012’de, 17. Sadri Alışık Ödüleri. Yine aynı film ile 44. Siyad Türk Sineması Ödüllerinde en iyi kadın oyuncu ödülerinin sahibi olmuştur.

1 Yorum

  1. Nazan Kesal, muhteşem bir oyuncu. rol yapmıyor, aynen kendi hayatı gibi yaşıyor ve biz seyircilere de, gerçek bir öyküyü canlı izliyoruz hissi veriyor. Kendisini, canlı görüp bizzat tebrik etmek, yanaklarından, hatta alnından öpmek isterim.. Gerçekten, En iyi kadın oyuncu” ödüllerini hak etmekte.. kendisine, sağlıklı huzurlu uzun yılla, ve başarılarının devamını dilerim Sevgi ve saygılarımla…

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz