Mustafa Sönmez

Mustafa Sönmez hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1955 yılında Van’da dünyaya gelen Mustafa Sönmez, 1978 Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. Günümüze kadar çeşitli sendikalarda uzman olarak çalışmıştır.

1980 senesinde gazetecilik hayatına Demokratik Gazetesi ile adım atmıştır. Daha sonra editör ve yazar olarak DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Nokta, Anka Ajansı, Söz, Ekonomik Panorama, Para, Skylife ve Ekonomik Forum’da devam etmiştir. Ayrıca bir çok dergi bünyesinde bilimsel makaleleri yayınlanmıştır.


Daha sonra araştırmacı uzman olarak çeşitli kurumlarda çalışan Mustafa Sönmez, uzun süre bağımsız olarak çalışmalarını sürdürmüş, kitaplar yazmıştır.

2009 ve 2013 döneminde Cumhuriyet, 2013 v 2014 arasında Yurt, 12 Mayıs – 1 Eylül 2014 arasında Sözcü; Nisan 2015 – Eylül 2015 döneminde BirGün gazetesinde gazetesi bünyesinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2013 ve 2016 arası Hürriyet Daily News’de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazmıştır.

2016 yılının Ekim ayında Merkezi Washington’da olan Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısını sürdürmüş, Ekim 2017 ve Nisan 2019 arası Artı TV’de her hafta Salı günleri Ekonomi Politik isimli programı yapmıştır.

Günümüze kadar bir çok televizyon kanalında ve radyo da yorumculuk yapan Mustafa Sönmez, diğer bir yandan araştırma üretimini ve kitap yayınlarını devam ettirmiştir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanlığı görevinin yanı sıra Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır. Gazeteci ve yazarlık ile beraber 1977 senesinden beri Türkiye ekonomisi ile ilgili 30 civarında kitap yayınlamıştır.

Mustafa Sönmez bazı kitapları;

Teğet’in Yıkımı & Dünyada ve Türkiye’de Küresel Krizin 2009 Enkazı ve Gelecek
Gelir Uçurumu Türkiye’de Gelirin Adaletsiz Bölüşümü
100 Göstergede Kriz ve Yoksullaşma
Kürtler/Doğu Anadolu’nun Hikayesi (Araştırma)
Türkiye’de Holdingler (Araştırma)
Neler Oluyor Hayatta? & 10 Başlıkta Türkiye ve Dünya Analizi
AKP-Cemaat & Çatışmadan Çöküşe
İstanbul’un İki Yüzü / 1980’den 2000’e Değişim
Medya Kültür Para ve İstanbul İktidarı
Ak Faşizmin İnşaat İskelesi
Doğu Anadolu’nun Hikayesi: Ekonomik ve Sosyal tarih
Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Atlası
Kent, Kapital ve Gezi Direnişi
Kürt Sorunu ve Demokratik Özerklik
Alternatif Sanayileşme Önerileri
İşte Eseriniz !.. 100 Göstergede Kuruluştan Çöküşe Türkiye Ekonomisi
Filler ve Çimenler / Medya ve Finans Sektöründe Doğan/Anti-Doğan Savaşı
Türkiye Solu ve Kürt Siyaseti
Paran Kadar Sağlık & Türkiye’de Sağlığın Ticarileşmesi
Bölgesel Eşitsizlik

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz