Murathan Mungan

Murathan Mungan Avukat bir babanın çocuğu olarak 1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1972 senesinde Ankara’ya yerleşen Murathan Mungan İlköğretim, orta ve Lise dönemlerini Mardin’de geçirmiştir. Mardin Lisesi mezunudur.

Lisans ve Yüksek Lisansı’nı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamlamış sonrasında başladığı doktora çalışmasını yarıda bırakmıştır.

6 sene Ankara Devlet Tiyatro’larında, 3 senede İstanbul Şehir tiyatroları’nda dramaturg olarak çalışmıştır. 1975 yılında dergi ve gazete yazılarını yayınlamaya başlayan Murathan Mungan’ın yazı hayatı boyunca şiir, öykü, roman, deneme, tiyatro oyunu, sinema yazısı, senaryo, masal, şarkı sözü gibi farklı türlere ait eserleri vardır.

Yazıları, şiirleri ve kimi kitapları bugüne değin İngilizce, Farsça, Almanca, İtalyanca, İsveççe, Norveççe, Fransızca, Yunanca, Fince, Boşnakça, Bulgarca, Kürtçe ve Flamancaya çevrilerek çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde yayımlanmıştır. 2012 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü kazanan Murathan Mungan 1988 yılından beri serbest yazar olarak çalışmaktadır. Murathan Mungan aslen baba tarafından Mardin’lidir.

1 Yorum

  1. Murathan Mungan’ın adını duymuş ama hiç bir eserini okuma fırsatım olmamıştı. Ne büyük bir kayıp. Rastladığım (ki 70 yaşımı devirdiğimden ve sürekli okuduğumdan) en etkileyici hikayelerden birini okuyup bitirdim şu an (Üç Aynalı Kırk Oda kitabının ilk hikayesi: ”Alice Harikalar Diyarında”). İyi ki hikaye adından dolayı dikkatimi çekmiş. Herkese tavsiye ederim. Bu arada yazara teşekkür ediyor ve bundan sonra diğer eserlerini de okumaya zaman ayıracağıma kendime söz veriyorum.

    Sayenizde yaptığım harika bir yolculuk için iyi ki yazar olmuşsunuz Murathan Mungan diyorum… SY.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz