Murat Yakın

Murat Yakın İsviçre A Milli Takım Teknik Direktörü olarak kariyerini sürdürmektedir. Kariyeri başarılarla dolu olan Yakın hakkında merak edilenler. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Murat Yakın Kimdir? Aslen Nereli?

1974 yılının Eylül ayında İsviçre’nin Basel Şehri’nde dünyaya gelmiştir. Türk anne ve babanın evladı olan başarılı teknik adamın futbolcu olan Hakan Yakın kardeşidir. 8 kardeştir, 7 s erkek, 1 i kız. Annesi 8 çocuğunuda tek başına yetiştirmiştir. Babası Murat Yakın 13 yaşında iken onları terk etmiş ve 7 kardeşi ile birlikte büyük zorluklarla yetişmiştir. Annesi Emine Yakın’dır. Ancak babası ile ilgili maalesef hiç bir bilgiye ulaşılamamış, aslen nereli olduğu konusunda bir bilgi mevcut değildir.

49 kez İsviçre Milli takım formasını giymiş ve 4 gol atmıştır. Kendisini Türk olarak göremediğini Fenerbahçe’de oynadığı dönemde de İstanbul’a alışamadığını ve kendisini tamamı ile İsviçreli olarak gördüğünü belirtmiştir.

Geçmiş ile ilgili kendisine Milli Takım tercihi konusunda bir soru sorulmuştur. İsviçre ile Türkiye aynı anda seni davet etseydi Türkiye’ye gelirmiydin sorusuna şu cevabı vermiştir.

“Gerçekten de Türk formasını giymek isterdim ancak geç kaldılar. 1994 senesinde İsviçre Vatandaşı oldum ve beni hemen İsviçre Milli Takımı’na davet ettiler. Orada bir maç oynamıştım ancak o ana kadar bana Türkiye Milli Takımı adına hiç bir teklifte bulunulmadı.”

2011 yılında uzun yıllardır birlikte olduğu sevgilisi Anja Müller ile evlenmiştir.

Oynadığı Takımlar:

İlk profesyonel futbol kariyerine 1992 senesinde Grasshopper takımı ile adım atan Murat Yakın daha sonra Stutgart, Fenerbahçe, Basel ve Kaiserslautern formalarını giymiştir. Fenerbahçe formasını 1998 ve 2000 yılları arasında giymiştir.

Teknik Direktör olarak çalıştırdığı takımlar:

Concordia BS – Teknik Direktör
Grasshoppers – Yardımcı Antrenör
FC Frauenfeld – Teknik Direktör
GC Zürich U21 – Teknik Direktör
FC Thun – Teknik Direktör
FC Luzern – Teknik Direktör
FC Basel – Teknik Direktör
Spartak Moskova – Teknik Direktör
FC Schaffhausen – Teknik Direktör
Grasshoppers – Teknik Direktör
FC Sion – Teknik Direktör
FC Schaffhausen – Teknik Direktör
İsviçre A Milli Takımı – Teknik Direktör

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz