Murat Pilevneli

1971 yılında dünyaya gelen İş Adamı, galerici ve yayıncı Murat Pilevneli Almanya Nürnberg doğumludur.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunudur. Aslen Bulgaristan Plevne’lidir.

1 sene Küratör Beral Madra’nın asistanlığını üstlenmiş, Düsseldorf ve İstanbul’dan sanatçıların bulunduğu Diyaloglar isimli karma serginin sergi koordinatörlüğünü yapmıştır.

1997’de In Medias Res sergisinin organizasyonunu gerçekleştiren Murat Pilevneli askerliğe kadar bir süre bağımsız sanat danışmanlığı yapmış askerden geldikten sonra 2001 senesinde Galerist’i kurmuştur.

Galerist ile 2001 yılından 2011 yılına kadar bir çok sanatçı ile çalışmış ve uluslararası sergilere imzasını atmıştır. Ayrıca Frieze, Fiac, Art Basel, Art Basel Miami Beach, Armory Show, Art Cologne, Art Dubai gibi önemli sanat fuarlarına Türkiye’den katılan ilk galeri olmuştur.

2011 senesinde Galerist’in hisselerini Melkan GÜrsel Tabanlıoğlu ve Taha Tatlıcı’ya satan Murat Pilevneli ardından sanatçılar ile sanat profesyonelleri arasında köprü kurmayı hedefleyerek Project’i kurmuştur. Bir sanat galerisi olmayan Pilevneli Project, galeriler ve diğer sanat kurumları için hizmet veren bir proje mekanıdır.

Ayrıca Art News gazetesinin sahibidir.

2010 yılında güzel oyuncu Tuba Ünsal ile evlenmiş bu evliliği 2012 yılında son bulmuştur. Bu evliliğinden Sare isminde bir kızı vardır. Uzun süredir Aslı Pamir ile birliktedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz