Murat Göğebakan

Türk Müzik dünyasının önemli isimlerinden Murat Göğebakan 1968 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Annesi Hatice Hanım, babası ise Hasan Bey’dir. Ferhat isminde bir erkek kardeşi vardır.

Baba tarafından aslen Malatya Darende’li olan Murat Göğebakan anne tarafından ise aslen Gaziantep’lidir. Ailesinin Almanya’da çalışıyor olması nedeniyle yaşantısını ilkokul eğitimi başlayana kadar sıkça Adana Almanya arasında geçirmek zorunda kalmıştır.

Doğup büyüdüğü şehir Adana’da İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini tamamlayan Murat Göğebakan lisenin ardından Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarından mezun olmuştur. Üniversite bittikten sonra öğretim görevlisi olarak çalışmalarda bulunmuş yine bu dönemde dergah eğitimi almıştır.

Daha sonra gitar dersleri veren usta sanatçı yaşantısını 1995 yılına kadar Adana’da sürdürmüştür.

Adana serüveninin ardından albüm çalışmalarını gerçekleştirmek için İstanbul’a taşındı. İlk albümünü 1996 yılında Ben Sana Aşık Oldum isimli albüm ile gerçekleştirmiş ve kısacık sürede ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmış ve basamakları hızla tırmanmaya başlamıştır.

Henüz ilk albümü ve müzik piyasasında yeni olmasına rağmen o dönemde Kral Tv Müzik ödüllerinde yılın şarkısı, en iyi söz, en iyi beste, en iyi çıkış yapan ve en iyi rock ödüllerinin sahibi olmuştur.

Çok genç yaşta bir evlilik gerçekleştirmiş 28 yaşında iken boşanmıştır. Bu evliliğinden Bülent isminde bir oğlu vardır. Daha sonra ikinci evliliğini 2001 yılında Sema Bekmez ile yapmış bu evliliğide 10 yıl sürmüştür.

Lösemi ve solunum yetmezliği sebebi ile 10 gün Bağcılar Medipol Hastanesinde yoğun bakımda kalmış ancak 31 Temmuz 2014 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Murat Göğebakan albümleri;

Ben Sana Aşık Oldum, Sen Rahatına Bak, Tek Suçum Seni Sevmekmiş, Merhaba, Ayyüzlüm, Yaralı, Sana Olan Aşkım Şahit, Sevgiliye, Aşıklar Yolu ve Aşkın Gözyaşları.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz