Murat Çepni

Murat Çepni 2018 yılında Fransa’da yaşanan olaylar sonucu Meclis Kürsüsünde Gezi Olaylarının yolda olduğunu belirtmiş ve büyük tepki almıştır. Hakkında ise aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? gibi sorular merak konusudur.

1974 yılında aslen Rize’de dünyaya gelen Murat Çepni lise döneminden itibaren siyaset ile ilgilenmeye başlamıştır. Babasının ismi Abdurrahman, annesinin ise Havva’dır.

Üniversite döneminde ise bu ilgisi daha da artmış hatta sırf siyaset nedeni ile üniversiteyi tamamlayamamış hatta tutuklanmış ve hapis yatmıştır. Cezaevinden sonra siyaset ile ilgilenmeye devam etmiştir. 2010 ve 2016 yılları arasında Ezilenlerin Sosyalist Partisi Üyeliği ve Yöneticiliği görevlerinde yer almıştır. HDP kurulduktan sonra HDP saflarında yer almıştır.

2016 senesinden itibaren ise HDP PM Üyeliği ve Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcılığı görevi ile MYK Üyeliği ve Çevre Komisyonu Üyesi olarak siyaset hayatını sürdürmektedir.

Ailesinin Samsun’da yaşadığı belirtilen Çepni evlidir ve bu evliliğinden üç çocuğu vardır.

2018 Genel Seçimlerinde HDP İzmir 2. Bölge Milletvekili adayı olmuştur. 27. Dönem İzmir Milletvekili Murat Çepni aslen Rize İkizdere’lidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz